Голдън Стейт оцеля във финала на НБА срещу Торонто, макар че отново загуби завърналия се Кевин Дюрант.

Уориърс удържаха 106:105 при гостуването си в Канада, за да намалят изоставането си в серията на 2-3 и да смълчат местните фенове, които бяха готови да празнуват титлата. Мач №6 е в Оукланд в петък сутринта българско време.

Стеф Къри и Клей Томпсън бяха в оснавата на триумфа, както и стрелбата отдалеч. Калифорнийци бяха вдъхновени и от завръщането на Кевин Дюрант, който наниза 11 точки преди в началото на втората четвърт отново да напусне.

Крилото смени рязко посоката при опит за пробив, след което падна на земята и се хвана за ахилесовото сухожилие на десния крак. Звездата се прибра в съблекалнята подкрепян от Андре Игуодала, след което напусна с патерици и ботуш на крака, а днес му предстоят тестове.

Стеф Къри, Клей Томпсън и ДеМаркъс Къзънс имаха ключови прояви Голдън Стейт да води още от самото начало. Разликата в третата част стигна 14 точки при 77:63, но Торонто вкара 10 поредни точки и остана в мача.

Драмата настъпи в последните минути. Уориърс все още бяха напред при 95:93, когато Кауай Ленърд излезе на сцената с 2 тройки и 2 коша, за да направи своя серия от 10:2 и 3 минути преди сирената Раптърс дръпнаха със 103:97. Титлата изглеждаше близо.

Но Голдън Стейт има сърце на шампион. Тройка на Клей Томпсън и още една на Стеф Къри донесоха равенство, а и гостите затегнаха защитата. Клей наниза още един изстрел отдалеч по-малко от минута преди, за да шокира съвсем домакините.

Кайл Лаури върна 2 точки и направи 106:105, след което Голдъ Стейт допусна 2 грешки – върната топка и неправилен заслон, давайки последен шанс на канадците. Ленърд обаче бе затворен и трябваше да се освободи от топката, а последният изстрел на Лаури бе много далеч от целта и шампионите оцеляха.

Те нанизаха 20 тройки от 42 опита, докато домакините бяха само 8 от 32 от дистанция. Стеф Къри завърши с 31 точки, а Клей Томпсън вкара 26. Къзънс добави 14 от пейката, а Дреймонд Грийн остана на 2 асистенции от трипъл-дабъл.

За домакините Кауай Ленърд реализира 26 точки и взе 12 борби, а още петима играчи завършиха с двуцифрени показатели, но това не беше достатъчно и Канада ще трябва да чака още за титлата.

Торонто – Голдън Стейт 105:106 (Раптърс водят с 3-2 в серията)
(28:34, 28:28, 22:22, 27:22)
Торонто: Сиакам 12, Ленърд 26, Гасол 17, Лаури 18, Грийн 4 (Пауъл 2, Ибака 15, ВанВлийт 11, Маккоу)
Голдън Стейт: Грийн 10, Дюрант 11, Игуодала 5, Къри 31, Томпсън 26 (Къзънс 14, Луни 4, Бел 2, Кук 3, Ливингстън, Маккини, Богът)