Фаворитите в НБА преживяха неприятна изненада, губейки първите  си мачове от плейофите.

Портланд срази лидера на Запад ЛА Лейкърс и го победи със 100:93, след  като Деймиън Лилард наниза 34 точки.

Юсуф Нуркич добави 16 и взе 15 борби за Трейл Блейзърс, който водеше с 16 точки в първата четвърт, но в началото на последната Езерняците дръпнаха с 6.

Стрелбата отдалеч направи разликата, след като Лилард и Кармело Антъни вкараха поредни тройки за 95:89 в полза на Портланд по-малко от 3 минути преди края. Езерняците се доближиха до 2, но Гари Трент наниза още 3 точки и до голяма степен реши всичко.

ЛеБрон Джеймс приключи с впечатляващ трипъл-дабъл от 23 точки, 17 борби и 16 асистенции, а Антъни Дейвис вкара 28 точки, но калифорийци реализираха едва 5 изстрела от 32 опита от дистанция и това ги обрече на загуба.

На Изток 8-ият Орландо бе още по-убедителен – 122:110 срещу фаворита Милуоки. Меджик играха силна защита, като дръпнаха с 51:33 във втората четвърт, а след това запазиха аванса си. В последната част разликата падна до 6, но до обрат не се стигна.

Никола Вучевич се отчете с 35 точки и 14 борби за успеха, а Еван Фурние, който не успя да отбележи в първите 3 части, реализира 3  тройки в последните 5 минути на мача. Янис Антетокумпо водеше Бъкс с 31 точки и 17 борби.

В другите два мача от деня Маями победи Индиана със 113:101 след силна последна четвърт, а без Ръсел Уестбрук Хюстън нямаше проблеми срещу Оклахома Сити и се наложи със 123:108 след 37 точки на Джеймс Хардън.