Лос Анджелис Лейкърс отново е на върха в НБА! След 10-годишно прекъсване Езерняците стигнаха до титлата, побеждавайки Маями със 106:93 и затваряйки серията с 4-2 победи.

По този начин калифорнийци се изравниха с Бостън Селтикс с по 17 триумфа и донесоха радост на феновете си в годината, в която си отиде легендата Коби Брайънт.

Триумфът бе съвсем заслужен с цялостното представяне на тима, който показа отлична защита, отдаденост и отборна игра, за да триумфа. Маями бе достоен съперник, но за съжаление в последния мач интрига нямаше.

Тя приключи още до почивката, когато Езерняците не оставиха шансове на съперника си, за който се завърна Горан Драгич, но това не се усети.

Франк Вогъл пусна Алекс Карузо на мястото на Дуайт Хауърд в стартовите 5 на отбора си и това даде отличен резултат. Агресивна защита, бързи нападения и предимство в правоъгълника, където точките бяха 34-16 дадоха огромно предимство на калифорнийци.

Антъни Дейвис беше на ниво, Кентевиъс Колдуел-Поуп се включи с 15 точки в първите 2 части, а Леброн Джеймс отново бе солиден, за да могат калифорнийци да дръпнат с 64:36 на полувремето след 36:16 във втората част.

В третата част авансът мина 30 точки, като Езерняците запазиха контрола и едва в последния период Горещите намалиха изоставането си, за да направят разликата по-приемлива. Джими Бътлър очевидно бе твърде уморен и нямаше как да направи ново геройство.

ЛеБрон Джеймс завърши с трипъл-дабъл от 28 точки, 14 борби и 10 асистенции, като логично спечели и за 4-и път в кариерата си наградата за МВП на финалите, като стана първият, който го прави с 3 отбора. Антъни Дейвис добави 19 точки и 15 овладени топки, а от пейката отлично се включи Ражон Рондо с 19 точки и стрелба от игра 8 от 11. За Маями Бам Адебайо вкара 25 точки, но повечето от тях дойдоха, когато мачът бе решен.

Маями – ЛА Лейкърс    93:106 (2-4 в серията)
(20:28, 16:36, 22:23, 35:19)
Маями: Адебайо 25, Бътлър 12, Краудър 12, Робинсън 10, Хироу 7 (Драгич 5, Игуодала, Нън 8, Хил 5, Олиник 9, Джоунс)
ЛА Лейкърс: Дейвис 19, Джеймс 28, Грийн 11, Колдуел-Поуп 17, Карузо 4 (Кузма 2, Рондо 19, Морис 3, Дъдли, Хауърд 3, Кук)