Анадолу Ефес е новият баскетболен първенец на Европа. Турският тим спечели за първи път Евролигата след 86:81 на финала срещу Барселона.

Василие Мицич, който бе избран за МВП на финалната четворка и Шейн Ларкин, бяха в основата на триумфа, като за разлика от предишните мачове този път Анадолу успя да затвори мача в последните минути.

Барселона започна със силна защита и първоначално спря Мицич и Ларкин. Каталунците задушиха нападението на турския тим и поведоха с 25:15 в началото на втората четвърт.

Анадолу обаче преодоля кризата и след 9 поредни точки се върна в мача, а след това и поведе с 34:29. Ларкин стана агресивен, а нападението на Барса спря да работи. На почивката Анадолу водеше с 39:36, а двата тима бяха вкарали едва 3 тройки общо.

В третата част турският тим успя да се откъсне с 11 точки, но Барса успя все пак да запази интригата, като след 30 минути баскетбол Анадолу водеше с 65:58.  Барса вкара първите 4 точки в последния период, за да увеличи натиска върху съперника, а след това успя да изравни при 69:69.

Василие Мицич и Шейн Ларкин обаче, помогнаха на Анадолу да се откъсне с 5 точки, а 32 секунди преди сирената американецът вдигна аванса до 83:76 от наказателната линия и след това турският тим затвори мача.

Двамата гардове вкараха общо 46 точки за победителите, а за Барса голямото разочарование отново бе Никола Миротич, който макар и с 11 точки бе със стрелба 4 от 12.

Барселона – Анадолу Ефес    81:86 (22:15, 14:24, 22:26, 23:21)
Барселона: Дейвис 17, Хигинс 23, Клавер 2, Миротич 11, Калатес (Ханга, Болмаро 7, Шмитс, Гасол 1, Абринес 2, Курич 18)
Анадолу: Ларкин 21, Сингълтън 4, Шанлъ 12, Мицич 25, Симон 4 (Бобоа 3, Балбай, Морман 6, Плайс 5, Андерсън, Дънстън 6)