НБА ще има нов шампион, след  като Финикс довърши ЛА Лейкърс с победа със 113:100 като гост и затвори серията с 4-2 успеха.

Слънцата спечелиха 3 поредни мача и така Езерняците станаха 6-ият тим в историята, който след като е спечелил титлата, отпада през следващия сезон още в първия кръг на елиминациите.

Девин Букър избухна с 47 точки, 22 от които дойдоха в решаващата първа четвърт. Именно тогава калифорнийци загубиха Антъни Дейвис, който стартира, но след минути напусна с проблем в слабините.

Гардът на Слънцата наниза 11 поредни точки в средата на първата част, за да вдигне разликата до 27:10, а след първите 12 минути преднината бе 36:14. След това Финикс дръпна с 29, а когато разликата падна до 10 в последната част, гостите вкараха 7 поредни точки, за да се откъснат отново.

Тимът от Аризона реализира 51% от стрелбите си, като от тройката бе 18 от 35, докато Езерняците вкараха само 10 тройки. Букър приключи с 15 от 22 при стрелбата и 8 от 10 отдалеч.

В следващия кръг  Финикс ще срещне Денвър, който отстрани Портланд след 126:115 също като гост и също затвори серията с 4-2. Никола Йокич поведе Нъгетс с 36 точки, а тимът му навакса 14 точки изоставане в третата четвърт, като спечели последната с 28:14.