Баскетболистите на САЩ не допуснаха изненада и победиха Испания с 95:81 в най-интересния 1/4финал от Олимпиадата в Токио.

Силно второ полувреме помогна на звездите от НБА да стигнат до триумфа и на практика да прекратят кариерата в националния тим на играчи като братята Пау и Марк Гасол, Серхио Юл и Руди Фернандес.

Кевин Дюрант реализира 27 точки и бе в основата на триумфа, след който американците чакат победителя между Австралия и Аржентина. 38 точки на Рики Рубио не стигнаха на европейците.

Американците дръпнаха със 17:10 в първата четвърт, но още до края на периода испанците успяха да поведат при 21:19, като отново Рики Рубио имаше много силни изяви.

Иберийците доминираха и в подкошието, като действаха много по-разнообразно и в средата на втората четвърт поведоха с 39:29 след отлична игра.

Американците заложиха твърде много на стрелба отдалеч, започвайки обаче едва с 3 от 15 отдалеч. Все пак те успяха да се съвземат и на почивката резултатът бе равен – 43:43.

Испанците стреляха 45% от игра срещу 38% за съперника, доминираха в борбите с 29-18 и чадърите с 6-0, но това не им стигна, за да водят, след като съперникът им имаше предимство с 8-4 точки след грешки и 7-2 при бързата атака.

След паузата Кевин Дюрант се разигра и наниза 11 точки в първите 5 минути на третата четвърт, а американците дръпнаха бързо с 63:49, след като нападението на испанците спря да работи и те нямаха кош от игра повече от 5 минути.

Все пак европейците успяха да намалят пасива си и да губят само с 69:63 след 30 минути баскетбол. Разликата обаче пак скочи до 81:66 и въпреки усилията си, испанците не успяха да догонят съперника.

Рики Рубио беше фантастичен с 38 точки опита всичко, като разликата падна до 83:75, но американците не допуснаха да изпуснат контрола върху мача. Само шестима вкараха за Испания и ги обрече на неуспех.

В същото време Лука Дончич се отчете с 20 точки, 8 борби и 11 асистенции, а Словения срази Германия с 94:70 и също стигна до полуфиналите, където чака победителя от сблъсъка Франция – Италия.

Испания – САЩ    95:81
(21:19, 22:24, 20:26, 18:26)
Испания: Фернандес, Абалде, Клавер 8, М. Гасол, Рубио 38 (Абринес, Гаруба 3, В. Ернангомес 10, Родригес 16, П. Гасол, Юл 6)
САЩ: Лилард 11, Букър 9, Адебайо 5, Дюрант 27, Холидей 12 (Грийн 4, ЛаВин 10, Мидълтън 2, Тейтъм 13, Грант)