Фантастична последна четвърт и серия от 17 поредни точки в нея помогна на Бостън да направи невероятен обрат и да започне с победа от 120:108 финалите в НБА!

Голдън Стейт водеше с 12 точки на старта на решителната част, но Келтите регистрираха забележително завръщане и отмъкнаха домакинското предимство от съперника. Детелините водят с 1-0 преди второтоси гостуване в Сан Франциско.

Началото бе равностойно, като гостите вкараха няколко тройки. Домакините обаче показаха, че могат да стрелят, а Стеф Къри набързо демонстрира феноменалните си способности.

Серия точни стрелби на звездата дадоха аванс от няколко точки на домакините, а Стеф завърши първата четвърт с 21, от които 6 тройки. Неговият тим обаче водеше само с 32:28 след 12 минути.

Във втората част разликата падна до 2, след което обаче домакините вкараха 8 поред и поведоха с 47:37. Келтите изобщо не се стреснаха и отговориха с 10 поредни точки за себе си, за да изравнят.

Бостън дори водеше с 56:54 след първото полувреме, а двата тима общо бяха вкарали 20 тройки, рекорд за полувреме за мач от финалите. Къри обаче не се разписа във втория период.

Както често се случва обаче, в третата четвърт домакините се разиграха, като затегнаха защитата и дръпнаха с 11 при 75:64. Тейтъм продължи да се мъчи за Бостън, а и тройките спряха да влизат. Къри добави 9 точки през периода, а разликата стана 15 в един момент, като преди последната четвърт домакините водеха с 92:80.

Решителната част обаче започна със 9:0 за Детелините, които накараха Стив Кър да вземе ранен таймаут. Разликата падна само до 2, но Клей Томпсън вкара важна тройка. Дерик Уайт обаче изравни при 103:103 след страхотна тройка, а Ал Хорфърд даде аванс от 3 за гостите. Невероятно завръщане за Бостън след силна игра за Джейлън Браун!

Нова тройка на Хорфърд направи разликата 109:103, а Бостън реализира 7 тройки от 7 опита в тази част преди Пейтън Причард да изпусне. Хорфърд вкара отново за аванс от 8, а Дреймонд Грийн изпусна два наказателни. Уориърс бяха в шок!

Смарт вкара на два пъти отдалеч  за 117:103 и това бе серия от 17:0 за Селтикс, която подпечата победата, а последната част завърши 40:16. Ал Хорфърд вкара 26 точки за победителите, Джейлън Браун добави 24, а Дерик Уайт 21 от пейката. Джейсън Тейтъм вкара само 12 и бе 3 от 17 от игра, но добави 13 асистенции. Стеф Къри водеше Голдън Стейт с 34 точки, но това бе невероятен срив за калифорнийци.

Голдън Стейт – Бостън    108:120
(32:28, 22:28, 38:24, 16:40)
Голдън Стейт: Къри 34, Томпсън 15, Уигинс 20, Грийн 4, Лууни 4 (Пуул 9, Портър 12, Игуодала 7, Биелица 3, Куминга, Лий, Мууди)
Бостън: Смарт 18, Браун 24, Тейтъм 12, Хорфърд 26, Р. Уилямс 8 (Г. Уилямс, Тайс 3, Уайт 21, Причард 8, Корне, Морган, Фитс, Хаузър, Стаускас)