Баскетболистите на Испания се завърнаха на европейския връх, след като победиха Франция с 88:76 във финала в Берлин, за да триумфират с титлата за 4-и път в историята си.

Иберийците бяха по-добри от съперника и заслужено триумфираха, като изградиха голям аванс още във втората четвърт, след  това почти го загубиха, но бързи си върнаха контрола и не го изпуснаха до края.

Началото бе трудно, като повече от 2 минути и половина нямаше кош от игра. Впоследствие иберийците заиграха по-добре и дръпнаха с 14:5 в средата на първата част. В един момент разликата стана двуцифрена, като първата четвърт завърши 23:14 за Испания.

Две поредни тройки на Хуанчо Ернангомес вдигнаха разликата до 29:14 в началото на втората четвърт и нещата за Петлите изобщо не вървяха. Още два точни изстрела отдалеч на Хуанчо вдигна предимството до 35:16 и французите бяха шокирани.

Иберийците продължиха да бъдат невероятни отдалеч, като в един момент бяха 8 от 11 от дистанция и Хуанчо Ернангомес бе с 5 точни опита. Eдва в края на втората част французите все пак направиха добра серия от 11 поредни точки, като намалиха пасива си на почивката до 37:47 и останаха в мача.

Кризата при испанците продължи и в началото на третата част, като след 5 поредни точки на Ябуселе интригата се завърна с пълна сила. Предимството на Ла Фурия падна до 3, но бърза серия от 9 поредни точки за състава на Серджо Скариоло му върна спокойствието. Разликата преди последната четвърт бе 66:57, така че шансовете за Франция оставаха.

В решителната част обаче, испанците запазиха контрола, като 4 минути преди края водеха със 75:63, а всичко приключи след тройка на Алберто Диас за 85:70 минута и половина преди края.

Така след 2009, 2011 и 2015 испанците отново са на върха под ръководството на Серджо Скариоло. На пръв поглед тимът не разполагаше с големи звезди, но с отличен колектив и страхотна защита, заслужено спечели.

Във финала Хуанчо Ернангомес вкара 27 точки, от които 7 тройки от 9 опита, Лоренцо Браун и Вили Ернангомес добавиха по 14, а Хайме Фернандес вкара 13. Победителите успяха в 48% от стрелбите си, но отдалеч бяха 15 от 31. Французите записаха 58% успеваемост, но стреляха 14 пъти по-малко, направиха 19 грешки, като след тях допуснаха 35 точки, което бе твърде много.

Германия се утеши с бронза след 82:69 срещу Полша и 26 точки на Денис Шрьодер.

Испания – Франция    88:76
(23:14, 24:23, 19:20, 22:19)

Испания: Браун 14, В. Ернангомес 14, Лопес-Аростеги , Х. Фернандес 13, Прадия (Х. Ернангомес 27, Диас 8, Брисуела 3, Руди Фернандес 7, Гаруба 2, Пара, Сайс)
Франция: Фурние 23, Албиси 1, Тарпи 4 Ябуселе 13, Гобер 6 (Йортел 16, Фал, Луау-Кабаро, Окобо 9, Поарие 4)