Отборът на Левски спечели Купата на България по баскетбол за мъже за 2023 година. „Сините“ победиха ЦСКА с 86:81 (20:27, 24:15, 24:14, 18:25) на финала на турнира пред близо 5 хиляди зрители в „Арена София“ в столицата и грабната трети трофей в последните пет години, като за последно ликуваха през 2020-а.

ЦСКА игра първи финал от 2005 година насам, когато печели златните медали, припомня „БТА“.

Старши треньорът на Левски Димитър Ангелов избра в стартовия състав Лъчезар Димитров, Алън Арнет, Златин Георгиев, Серхий Павлов и Джон Флорвиъс, а титулярите за ЦСКА бяха Брандън Йънг, Таменанг Чо, Мартин Сотиров, Алекс Симеонов и Зейн Ноулс.

Левски стартира със серия от 6:0, ЦСКА постепенно намали и в средата на първата част след кош на Алекс Симеонов обърна до 11:10. С тройка на Андрей Иванов „червените“ поведоха с 16:12, а минута преди края на първата четвърт разликата стигна 9 точки – 24:15. Дамян Минков донесе 10 точки аванс за ЦСКА при 27:17, а Николай Михайлов фиксира крайното за началните 10 минути – 27:20.

Преднината на „червените“ пак достигна 10 точки за кратко при 31:21, но с две поредни успешни атаки и наказателни удари на Джон Флорвиъс Левски се доближи до 27:31. Нова успешна акция на „сините“, завършена от Серхий Павлов направи резултата 30:31 в средата на втората четвърт, а от наказателната линия Флорвиъс изравни за 31:31. С няколко добри изяви на Йънг „червените“ се откъснаха с 39:33 три минути преди почивката, но Левски не позволи по-сериозна дистанция, а с две поредни тройки на Марио Боянов „сините“ обърнаха за преднина от 44:42 на почивката.

Алън Арнет вече бе натрупал 11 точки в актива си за Левски, а за ЦСКА Таменанг Чо отбеляза 13, а Брандън Йънг реализира 11 точки за първите 20 минути.

Левски започна по-стабилно второто полувреме, с активна защита, като успя да дръпне с 51:42 в началните две минути, а малко по-късно Серхий Павлов реализира за 55:45. Разликата стигна 12 точки в полза на „сините“ след размяна на тройки за 63:51. Баскетболистите на Левски удържаха опитите на ЦСКА да се доближи в резултата, а Алън Арнет отбеляза от далечно разстояние за преднина от 68:56 преди четвъртата четвърт.

С нова тройка Арнет направи аванса на „сините“ 13 точки при 71:58. С кош на Йънг ЦСКА намали до 8 пасива си малко повече от 6 минути преди края, но Левски бързо си върна преднината от 12 точки при 77:65. „Червените“ грешаха повече в тези моменти, а при оставащи три минути и половина Димитров бе точен на два пъти от наказателната линия за аванс от 79:68. Две минути преди края на редовното време ЦСКА успя да намали до 73:79 с попадения на Драган Зекович и Таменанг Чо. „Червените“ се доближиха на 5 при 75:80, а при оставаща малко повече от минута Алекс Симеонов отбеляза два наказателни удара за 77:81. Лъчезар Димитров пропусна на два пъти от наказателната линия за Левски, последваха грешки и от двете страни, Серхий Павлов бе фаулира и реализира два пъти за 83:77 при оставащи 20 секунди.

Алън Арнет бе най-резултатен за Левски с 22 точки и 3 борби, а Серхий Павлов добави 14 точки и 5 борби. Лъчезар Димитров отбеляза 12 точки.

За ЦСКА Брандън Йънг завърши с 21 точки, 6 борби 7 асистенции, а Таменанг Чо се отчете с 20 точки, 10 борби и 5 асистенции.

След края на мача се стигна до спречкване на играчи на ЦСКА с фенове от трибуните, като напрежението бързо бе потушено.