Янис Антетокумпо се завърна и в Милуоки очакваха всичко да се подреди добре за тим №1 в НБА след редовния сезон. Джими Бътлър имаше други планове.

Лидерът на Маями изигра най-добрия мач в кариерата си, като наниза 56 точки, а Горещите надвиха Елените със 119:114, за да поведат с 3-1 победи в серията.

Това бе 4-ото най-добро представяне в мач от елиминациите в историята, а още по-впечатляващото бе това, че Маями изоставаше с 14 точки малко след началото на последната четвърт. Само Майкъл Джордън – 63, Елджин Бейлър – 61 и Донован Мичъл – 57 са вкарали повече от Бътлър в плейофите.

„Ние знаехме, че можем да спечелим, въпреки че никой извън залата и извън нашата организация не вярваше в нас. Няма обаче проблем. Ние ще правим това, което смятаме, че е възможно“ заяви Бътлър, чийто тим спечели последната част с 41:25.

Джими реализира 19 от 28 стрелби от игра, като бе 15 от 18 от наказателната линия. Янис поведе Елените с трипъл-дабъл от 26-10-13, Брук Лопе вкара 36 точки, но Елените са притиснати здраво до стената.

Бътлър реализира 21 точки в последната част, в която отборът му все още губеше с 89:101 6 минути преди края. Последва обаче серия от 13:0, която преобърна всичко. Последваха още 4 смени на водачеството преди Бътлър да реализира важна тройка минута и 20 секунди преди края.

В същото време на Запад ЛА Лейкърс се измъкна срещу Мемфис и също дръпна с 3-1 след 117:111 след продължение. ЛеБрон Джеймс спаси Езерняците, като изравни по-малко от секунда преди края, а в добавените 5 минути добави още 4 точки, за да завърши с 22 и цели 20 борби.

Антъни Дейвис остана само с 12 точки, но 5 от тях вкара в продължението. Остин Рийвс реализира 23, а Гризлис могат да съжаляват, че не спечелиха, след като водеха с 97:90 в  средата на последната част. Те ще бъдат домакини в мач №6.