В един от най-драматичните финали на Евролигата Реал Мадрид уби мечтата на Александър Везенков и Олимпиакос, печелейки финала в Каунас със 79:78.

Българинът изигра чудовищен мач, но ветераните в състава на Кралския клуб донесоха триумфа. Серхио Родригес задържа отбора си в мача, а Серхио Юл наниза ключовия кош в края.

Така Реал стана за 11-и път европейски клубен шампион, а Олимпиакос, който щеше да бъде не по-малко заслужен победител, остана с огромното разочарование от пропуснатата възможност.

Началото за Олимпиакос бе силно. Айзея Кенън наниза 3 тройки, а Александър Везенков добави 7 точки в първите 7 минути, за да може гръцкият тим да поведе с 19:10. До края на първата част българското крило добави още 2 точки, но преднината на Олимпиакос падна до 24:17.

Реал продължи да топи изоставането си и във втората четвърт, в която испанците продължиха да играят зонова защита и това обърка нападението на съперника, въпреки някои отворени стрелби отдалеч. Така се стигна до аванс от 31:29 за Кралете след 14:5 в първите минути на втората част.

Реал продължи да играе добре и в нападение, след като тройките на Белите започнаха да влизат. Двубоят остана много резултатен с добри проценти и от двата тима, като паузата дойде при 45:45, а Везенков бе с 15 точки.

След почивката Везенков така и не можеше да се отпуши отдалеч, но Кенън продължи да вкарва за Олимпиакос, който дръпна с 5, но Реал не се стресна. Все пак гръцкият тим водеше с 63:59 преди  последните 10 минути, а Везенков играеше с 25 секунди на пейката до момента.

Везенков наниза страхотна тройка от 8 метра за аванс от 68:61 в началото на последната четвърт. Но Реал оставаше близо. При 74:70 и двата тима изпуснаха по няколко атаки преди Олимпиакос да вкара два наказателни. Родригес и Таварес продължаваха да държат Белите в мача, а Слукас пропусна отворен изстрел отдалеч, с който разликата щеше да стане 7 по-малко от 2 минути преди края.

Серхио Родригес вкара страхотна тройка да 78:77, а Олимпиакос изпусна при своята атака, което даде шанс на Реал да спечели. Серхио Юл реализира със страхотна парабола 3 секунди преди края и даде предимство от точка на отбора си. Това бяха първите точки на ветерана във финала. Слукас пропусна от средно разстояние при последната възможност и победата бе за Реал.

Серхио Родригес бе ключов за победителите с 15 точки и 9 асистенции, като умело организираше играта на отбора си. Валтер Таварес пък се отчете с дабъл-дабъл от 13 точки и 10 борби.

Александър Везенков изравни рекорда по точки във финал с 29, а добави 9 борби, 4 асистенции и КПД от 34 за 39 минути и 26 секунди игра. Българинът няма от какво да се срамува, след като успя в 11 от 21 стрелби. Айзея Кенън добави 21 точки, но Слукас разочарова само с 6, докато Мустафа Фал не вкара нито една.

Олимпиакос – Реал Мадрид    78:79
(24:17, 21:28, 18:14, 15:20)
Олимпиакос: Уолкъп, Кенън 21, Везенков 29, Папаниколау 6, Фал (Слукас 6, Ларендзакис, Боломбой 2, Блек, Маккисик 14)
Реал Мадрид: Уилямс-Гос 9, Ханга 2, Муса 6, Ндиайе 3, Таварес 13 (Козер 11, Рандолф 3, Руди 3, Хезоня 12, Родригес 15, Юл 2)