Силен мач на националния отбор по баскетбол прати България в същинските квалификации за Евробаскет 2025. Националите разбиха Австрия като гости с 85:71 и така си гарантираха първото място в групата преди последния мач от нея, като са с баланс 3-1 и са недостижими на върха.

Много силна първа четвърт даде тона в двубоя, след което въпреки някои лоши периоди, хората на Росен Барчовски запазиха контрола и заслужено триумфираха, като разликата в един момент стигна 24 точки.

Нашите започнаха с 2 тройки в началото, а след пробив на Павлин Иванов и аванс за гостите от 8:2, австрийците взеха таймаут. Мачът тръгна кош за кош, като българите поддържаха аванс от 7-9 точки, за да дръпнат с 23:8 след по-малко от 7 минути игра. След първата четвърт авансът бе 28:13 след тройка на Павлин Иванов със сирената. Българският тим вкара 11 от 17 стрелби, при 4 от 8 от тройката.

Серия от 7:0 в началото на втората част намали разликата до 10, но Коуди Милър-Макинтайър успокои нещата с няколко пробива, като за четвърт и половина натрупа 12 точки. Поредни тройки на Павлин Иванов пак вдигнаха аванса до 45:29, а след 3 точки на Симеонов разликата стана 20 – 53:33.  На почивката нашите водеха с 53:38 след 61% стрелба от игра, в това число 53% отдалеч – 8 от 15.

Третата част бе ниско-резултатна, но след като Деян Карамфилов наниза тройка за 69:48 България отново бе в отлична позиция, като водеше с 69:52 преди последната част, а в нейното начало набързо дръпна с 24 след серия от 7:0.

Последва обаче отпускане и след силна серия на австрийците от 11:0 те стопиха пасива до 13, което стресна българите. 4 поредни точки след прекъсването успокоиха нещата и след това победата бе гарантирана.

Павлин Иванов завърши с 18 точки, Коуди Милър-Макинтайър се отчете също с 18, но добави 6 борби и 8 асистенции, а Константин Костадинов добави 10 и 8 овладени топки, от които 6 в нападение.

Снимка: Lap.bg