Латвия и Италия се класираха за 1/4финалите на световното първенство по баскетбол след победи в решаващите мачове.

Балтийците продължиха с отличното си представяне и сразиха Бразилия със 104:84. Те отново показаха страхотна стрелба, като реализираха 58% от опитите си, като бяха 16 от 33 от тройката за 48%.

Ключова се оказа третата част, в която Латвия отнесе съперника с 36:21. 5 минути преди края на периода разликата бе само 3, след което латвийците нанизаха 7 от 9 стрелби от игра, затегнаха защитата и след серия от 21:6 се откъснаха с 81:63, за да стигнат след това спокойно и до триумфа. Андрейс Гражулис реализира 24 точки, а Артурс Жагарс добави 17.

В същото време Италия победи Пуерто Рико със 73:57, въпреки че имаше някои колебания. Това е първо класиране за отбора за топ 8 на световното от 1998-а година.

Италианците имаха предимство през повечето време, но съперникът им стоеше близо в първите 3 четвърти, като губеше само с 4 точки на старта на последния период.

Той обаче започна с тройки на Луиджи Датоме и Джампаоло Ричи и кош на Симоне Фонтекио и разликата скочи до 12. До края на периода Ричи вкара още 7 точки и завърши общо с 15, за да може Скуадрата да се класира, побеждавайки Пуерто Рико за 13-и път поред. Европейците имаха предимство от 48-29 при борби, от които 19 в нападение, които доведоха до 22:3 при точките от втори шанс.

Съперниците на двата тима ще станат ясни след останалите мачове от деня, които ще определят и 1/4финалите.