Индиана Пейсърс и ЛА Лейкърс ще определят първия носител на Купата на НБА, след като спечелиха полуфиналите тази нощ и стигнаха до големия мач.

С 27 точки, 15 асистенции, 7 борби и нито една грешка,  Тайрис Халибъртън бе  в основата на триумфа на Индиана над фаворита Милуоки със 128:119 в първия мач.

Ключови обаче се оказаха и резервите на отбора с 43-13 точки срещу противниковите играчи от пейката и коефициент от +62 с тях на паркета, докато при Елените този показател бе -46.

Двубоят мина през обрати, след като Пейсърс водеха на почивката с 12, но влязоха в последния период с пасив от 3. Те обаче започнаха със серия от 14:8, за да поведат, а след това при 113:112 по-малко от 3 минути преди края, направиха решаващата серия. Майлс Търнър реализира след добавка, а след грешка на Елените и Бъди Хийлд вкара. Янис отбеляза, но Халибъртън също вкара, за да дойде и тройката му за 122:115 49 секунди преди края, която подпечата успеха.

В другия мач Езерняците отнесоха Ню Орлиънс със 133:89. ЛеБрон Джеймс вкара 30, а след равностойна първа част след това калифорнийци спечелиха следващите 2 общо с 81:41. Пеликанс тотално разочароваха, като вкараха едва 35,8% от стрелбите си срещу 55% за съперника, който отбеляза и 10 тройки повече.

Финалът е в неделя от 3:30 сутринта българско време отново в Лас Вегас, като победителите освен впечатляващ трофей, ще получат и по 500 000 долара премия.