Страхотна четвърт и невероятен обрат през второто полувреме донесе преднина на Рилски Спортист в битката за баскетболната титла в НБЛ.

Тимът от Самоков срази Балкан със 75:62, за да поведе с 1-0 в серията преди второто си домакинство. Триумфът бе впечатляващ предвид случилото се до почивката.

А началото за Балкан бе невероятно – старт от 10:0 и 18:2, което прати домакините в нокдаун. Самоковци  вкараха кош от игра след повече от 5 минути благодарение на Джон Флорвиъс, но пасивът им стигна 20 точки при 10:30, като първата част приключи при 12:30, а Сюприйм Хана имаше 13 точки за периода.

Във втората част ситуацията не се промени особено и Балкан дръпна с 38:17 в средата на периода. Все пак до почивката домакините понамалиха пасива си, но все още изоставаха с 31:45, което бе по-приемливо, но разликата не бе малка, след като домакините вкараха едва 29% от стрелбите си.

В третата част обаче, домакините изглеждаха различно. Здрава защита, енергия и агресия, с която просто пометоха съперника. Периодът завърши 26:4, като в един момент Рилски вкараха 11 поредни точки, а след това завършиха частта със серия от 13:1, за да поведат с 57:49.

Гостите обаче явно бяха пречупени, защото разликата бързо стана 15 точки при 66:51 и въпреки че Балкан реализира 8 поредни точки, с 2 точни стрелби на Майкълин Скот, вкарал 20 точки, домакините си върнаха спокойствието и взеха мача. Резервите на победителите вкараха 17 точки, срещу само 4 за противника, което също бе от значение. Следващият мач е в събота.