Робин Сьодерлинг срази Роджър Федерер с 3/6, 6/3, 7/5, 6/4 в среща от четвъртфиналната фаза на Откритото първенство на Франция по тенис и така си върна за злополучно загубения финал миналата година във френската столица.

Възпитаникът на Магнус Норман изнесе една от най-впечатляващите си продукции до момента и напълно надигра именития си съперник, записвайки първи успех от досега изиграните 13 официални мача срещу швейцареца.

Началото на двубоя изобщо не предвещаваше подобна развръзка, тъй като световният номер едно започна много спокойно срещата, бе изключително стабилен при собствените си подавания, реализира една от четирите си възможности за пробив и само след половин час игра записа първата част в своя актив.

Във втория сет обаче станахме свидетели на странна метаморфоза от страна на Сьодерлинг, който започна да поставя под сериозно напрежение своя опонент, стилът му на игра стана изключително агресивен, а убийствените му форхенди от основната линия не оставяха никакъв шанс на световния номер едно.

Напълно заслужено шведът изравни резултата, като продължи да диктува темпото в разиграванията и в третия сет. Това нямаше как да не донесе дивиденти и в последния възможен момент Сьодерлинг стигна до брейк, с който вече обърна развоя на срещата в своя полза.

Тактиката на Гладиатора от Тибро бе до края на мача постоянно да натиска бекхенда на Федерер, който в тези минути успяваше да остане в мача благодарение единствено на отличния си начален удар, но неизбежното нямаше как да не се случи и в деветия гейм Сьодерлинг успя да стигне до така желания брейк, след който успешно сервира за крайната победа.

Така година след като срази четирикратния шампион Рафаел Надал, днес Робин Сьодерлинг спря пътя и на настоящия носител на трофея Роджър Федерер, а в спора за влизане във финалния двубой ще се изправи срещу Томаш Бердих, който безпроблемно преодоля Михаил Южни – 6/3, 6/1, 6/2.