Цветана Пиронкова отпадна доста злощастно на 1/4-финалите, на "Ролан Гарос".

Тя загуби от силната австралийка Саманта Стосър в двусетов мач след 4:6, 6:7(6). Срещата обаче бе абсолютно равностойна.

Нашето момиче определено има за какво да съжалява, тъй като при повече късмет можеше да вземе мача дори в два сета.

Това бе шести сблъсък между двете тенисистки и пети успех за австралийката.

С достигането си до 1/4-финалите на турнира Пиронкова ще се изкачи до около номер 71 в световната ранглиста, което са 30-ина позиции.

Първият сет започна страхотно за Цвети и нашето момиче проби в третия гейм за 2:1 след непредизвикана грешка на своята противничка, но пробивът бе веднага върнат.

В петия гейм обаче Пиронкова отново достигна до пробив аванс след непредизвикана грешка на Стосър, а след това пловдивчанката успя да го затвърди.

При аванс от 4:2 и сервис на Саманта, Цвети достигна до 0:40 - три точки за пробив и три скрити сетбола.

Изведнъж обаче тя се пропука и не само, че не успя да пробие за 5:2, но и инкасира четири поредни гейма, два от които след пробиви, за да загуби първия сет.

Вторият сет започна отново прекрасно за българката и тя стигна до аванс от 3:1 след пробив в в третия гейм, но Стосър успя да го върне в шестия и да изравни геймовете на 3:3.

До края двете си взеха подаванията, макар че при 4:4 Цвети имаше две точки за пробив.

В тайбрека Пиронкова се "самоуби", след като поведе с 5:1 и изпусна два сетбола, а накрая загуби с 6:8 след няколко груби грешки.

Развитието на мача гейм по гейм:

Саманта Стосър - Цветана Пиронкова 6:4, 7:6(5)

I сет

1-0: Австралийката си взима доста трудно подаването на 30

1:1: Убедителна Пиронкова печели с лекота подаването си и изравнява грймовете

1:2: СТРАХОТНО! Цвети пробива! Българката с фантастичен минаващ удар достигна до шанс за пробив, а след върна топка в тялото на австралийката и я принуди да направи непредизвикана грешка

2:2: ЖАЛКО! След размяна на лифтирани форхенди австралийката стигна до точка за пробив, а след това Цвети при опита си да намери линията изкара топката в аут и в крайнa сметка пробивът е върнат

2:3: ОТНОВО ПРОБИВ АВАНС ЗА ЦВЕТИ! Българката първоначално достигна до 15:40, но след това нейната противничка успя да спаси двата си шанса за пробив. Последва трета възможност при която Стосър направи непредизвикана грешка. Така пловдивчанката отново достигна до пробив аванс в резултата

2:4: СТРАХОТНА ЦВЕТИ! Нашето момиче затвърди пробива си на 30, макар че първоначално изоставаше с 0:15 при подаването си

3:4: НЕПРИЯТНО! Цвети изпусна "златен" шанс да дръпне с 5:2. Тя поведе с 0:40 при подаването на Стосър, но австралийката стабилизира ударите си и след пет поредни точки си взе гейма

4:4: ПРОБИВЪТ Е ВЪРНАТ! Стосър изравнява геймовете. Цвети поведе с 30:15 при нейн сервис, но след това не бе убедителна и в крайна сметка изкара една топка в аут при точка за пробив за Саманта

5:4: Серията на Стосър продължава - трети пореден гейм. Австралийката този път си взе подаването сравнително лесно и поведе за първи път в резултата от началото на срещата

6:4: Много, много, жалко! Стосър с четвърти пореден гейм - този път след пробив. Тя пробива на нула и така печели първия сет

II сет

1:0: Стосър увеличава на 5 серията си от поредни спечелени геймове. Австралийката спаси точка за пробив и успя с доста трудности да си вземе подаването

1:1: Пиронкова прекъсва серията на Стосър и си взима подаването

1:2: Цвети се събужда! Достига до 0:40 при подаването на Стосър и в крайна сметка успява да осъществи пробив след непредизвикана грешка на Стосър

1:3: Трети пореден гейм за Цвети! Печели подаването си на нула и успява да увеличи аванса си в геймовете на 3:1

2:3: Стосър си печели подаването и прекъсва серията на Цвети

3:3: МНОГО ЖАЛКО! Пробивът е върнат от Стосър! Австралийката достигна до 0:40, а след това Цвети спаси първите две точки за пробив, но при третата се пропука

4:3: Трети пореден гейм за Стосър

4:4: Tруден сервис гейм за Пиронкова, но все пак нашето момиче стигна до своето

5:4: МАЛШАНС! Цвети имаше две точки за пробив с цената на два скрити сетбола, но в крайна сметка се пропука в ключовите моменти и загуби гейма

5:5: Страхотна Цвети си взима подаването

6:5: Стосър си взима подаването на нула.

6:6: Лесен гейм на Пиронкова

Тайбрек:
0:1 - Пиронкова повежда с минипробив след дълго разиграване
1:1- Жалко! Волето на Цвети не се получи и минипробивът е върнат
1:2 - Супер! Пиронкова повежда отново с точка, след като късата на Стосър не се получи
1:3 - Какъв бекхенд на Цвети! Нашето момиче връща минипробива аванс
1:4 - ПРЕКРАСНО! Двойна грешка за Стосър и втори минипробив аванс за нашето момиче
1:5 - Цвети е неудържима! Печели нова точка след хубав начален удар
2:5 - Непредизвикана грешка на Пиронкова, връщане на един от минипробивите
3:5 - Страхотен малшанс! Волето на Стосър не се получи, но минаващият удар на нашето момиче - също
4:5 - Изключително неприятно. Четвърта поредна точка за Саманта
4:6 - Ужасна грешка за Стосър. ДВА СЕТБОЛА ЗА ПИРОНКОВА!
5:6 - Oтново тази мрежа...Цвети изпуска сетбол на свой сервис
6:6 - Ужасно! Грешка на Пиронкова и двата сетбола вече са в историята
6:7 - Още една грешка на Цвети - този път по дължина, мачбол за Саманта
6:8 - Гейм, сет, мач!