Доминик Тийм осъществи първия в “Откритата ера” обрат от 0:2 до 3:2 сета във финал на US Open и спечели дебютната си титла от “Големия шлем”.
Александър Зверев взе убедително първите два сета с 6:2, 6:4, но после се стигна до истински трилър и австриецът взе следващите части с 6:4, 6:3, 7:6 (6) след страхотна битка, продължила 4 часа и 5 минути.
Досега последно през 1945 година финал на US Open е обръщан от 0:2 сета, но никога в “Откритата ера”.
Нервите в зрелищния мач взеха връх, а германецът направи две двойни грешки в тайбрека, а в решителния пети сет не можа да затвори мача при свой сервис и аванс от 5:3.
Така Тийм обаче показа непримиримост и няколко страхотни удара в заключителната част на двубоя, за да стане първият шампион от “Големия шлем”, роден през 90-те години на миналия век.
Въпреки, че тазгодишният турнир в САЩ бе проведен с големи условности заради пандемията и дисквалификацията на Новак Джокович, третият в ранглистата австриец напълно заслужи първата си голяма титла след четвъртия финал.
Освен това Тийм записа четвърти успех над своя добър приятел извън корта Зверев в турнирите от Шлема, а при награждаването последният не сдържа сълзите си.
Иначе германецът започна страхотно мача и на два пъти проби подаването на Тийм, печелейки първия сет с 6:2 след само 30 минути игра.
Във втория сет Зверев повтори упражнението и дръпна с 5:1, но след това австриеца се разигра. Той върна един пробив и стигна до 4:5, ала германецът спечели след петия си сетбол с 6:4.
Австриецът обаче започна да играе все по-силно и след разменени пробиви в началото на четвъртата част успя да стигне до нов такъв в десетия гейм, за да спечели също с 6:4.
В четвъртия сет двамата печелеха подаванията си до осмия гейм, в който Тийм стигна до пробив, за прати срещата в пети сет след 6:3.
В решителната част свободното падане на Зверев продължи и той допускаше грешка след грешка, включително три поредни непредизвикани, за да подари пробив още на старта. Тийм обаче побърза да върне жеста, с двойна грешка при точка за пробив във втория гейм - 1:1.
Двамата тенисисти отново влязоха в стабилен ритъм на свое подаване, за да може резултатът да достигне до 3:2 за Зверев. В шестия гейм Тийм започна зле, изоставайки с 0:30, но с няколко страхотно изпълнение обърна нещата и не даде повече точка на Зверев.
Това, което Звереев не успя да стори в гейм номер 6, той направи в този под №8. След като си взе подаването за 4:3 германският тенисист показа изключително нападателно лице и притисна Тийм мощно в неговия сервис гейм. Стигна се до 30:40 и тогава Зверев за пореден път в мача излезе на мрежата, този път принуждавайки австриеца да сбърка с минаващия удар, а неточността доведе до 5:3 и шанс за Зверев да сервира за мача.
Както в целия сблъсък обаче нервите на германеца не бяха устойчиви. Той започна трудно, изпадайки в ситуация 15:40. След като спаси един мач бол при втория си опит Тийм все пак изкова грешка от съперника си и моментално върна пробива. Следващият гейм отново не мина гладко, но след два великолепни форхенда по правата Тийм стигна до 5:5.
Драмата навлезе в кулминационната си фаза и гейм номер 11 не разочарова. Тийм показа цялата концентрация и прецизност, на която е способен в този късен стадий на мача. След няколко изтощителни дори за наблюдаване разигравания австриецът стигна до точка за пробив, а там след нова тежка размяна на удари принуди Зверев да сбърка, за да направи резултата 6:5 и да получи шанса да затвори мача.
Двубоят обаче нямаше как да мине без да се стигне до решителен 13-ти гейм. Нервите на Тийм също не издържаха, като той видимо започна и да се схваща след 4 часа игра в Ню Йорк и допусна мигновено връщане на пробива, за да стане резултатът 6:6.
В решителната част и двамата играчи се подаваха на нервите и умората, като след бърза размяна на мини-брейкове нещата тръгнаха точка за точка до 4:3 за Тийм. Тогава Зверев допусна двойна грешка във възможно най-лошият момент, а австриецът получи два сервиса, с които да затвори мача при 5:4. С мощен минаващ удар той си даде два мачбола при 6:4, но при шампионската точка допусна непредизвикана грешка от печеливша позиция. Последва нов форхенд в аут, за да бъде изравнен резултатът и тайбрека - 6:6.
В този момент бекхендът заработи и след страхотна комбинация световният номер 3 размина Зверев на мрежата за нов мачбол. Силите и нервите на германеца не издържаха, а Тийм се свлече на земята, за да отпразнува историческия си триумф в един неповторим финал на US Open.








Баклаян: Имотите ще спрат да бъдат сигурен актив срещу инфлацията, богати сме само на хартия
Българин е арестуван в Гърция за измами за над 690 000 евро
Валежи, бури и вятър: Нестабилно време в България до средата на юли
Станчев: Правителството създава бюджетни илюзии
ПСС: Облаци и дъжд в планините ще има днес
Ивкова: Има достатъчно средства в здравната система, проблемът е в управлението
Дълговете на "Топлофикация София" достигнаха рекордните 1,2 млрд. евро
Последното Bugatti Mistral получи части от порцелан
Опасно ли е смесването на различни бензини в резервоара
Шофьор удави нов Aston Martin Vantage от глупост
Батерии за милиони бяха откраднати от фабрика на Tesla
Диего Лопес иска битка с елита на леката категория
Маурисио „Шогун“ Руа и Гловър Тейшейра най-накрая ще се изправят един срещу друг
Рафаел Физиев е готов за бой с Магомед Зайнуков
Али Юзеир преди SENSHI 32 Grand Prix: Ще дам всичко от себе си, за да стана шампион!
Ползите от моринга и нейният богат хранителен състав
Как да се справим със синдрома на неспокойните крака?
FDA одобри първия перорален карбапенем за лечение на усложнени инфекции на пикочните пътища
Протективни медикаменти при хронично бъбречно заболяване
Коментари
Напиши коментар11:08 | 24 апр 2024 г.
15:51 | 14 сеп 2020 г.
08:06 | 14 сеп 2020 г.
Напиши коментар