Водачът в световната ранглиста по тенис Новак Джокович спечели първата си титла за 2022 година.

Сръбският ас триумфира на турнира на клей в Рим от сериите "Мастърс" 1000 след победа във финала на гръка Стефанос Циципас с 6:0, 7:6(5) за час и 38 минути.

За Джокович това е 87-ма титла в кариерата и шеста в италианската столица.

Във финала срещу Циципас Джокович бе безкомпромисен в първия сет, като го спечели с 6:0. Сърбинът даде едва 10 точки на съперника си и реализира три пробива от пет възможности.

Доста по-завързан се оказа вторият сет на мача. В него, противно на логиката, Циципас първи направи пробив и поведе с 3:1 гейма, а след това и с 5:2.

Джокович обаче успя да върне брейка в деветия гейм, след което и да форсира тайбрек. В него Джокович направи два минипробива срещу един за Циципас, като вторият от тях бе за победната точка за 7:5.

За победата си в Рим Джокович ще вземе 1000 точки за ранглистата и над 836 хиляди евро от наградния фонд от 5,4 милиона евро. Циципас ще се утеши с 456 хиляди евро и 600 точки за ранглистата.