Тазгодишният „Уимбълдън“ се оказва турнирът на изненадите – поне ако съдим по първите му два дни.

Това издание на легендарната надпревара вече отчете своеобразен рекорд по отпадания на високопоставени играчи в първи кръг. И говорим както за мъжете, така и за жените.

Обичайно очакваме състезателите, които са по-нагоре в схемата, да срещнат по-слаби съперници в началото и да стигнат поне до третия кръг.

Но ако разгледаме схемата при мъжете, виждаме, че 13 от 32-мата поставени вече бяха елиминирани – а откакто турнирите от Големия шлем превключват на схема с 32-ма поставени, това никога не се е случвало.

В първия кръг на „Уимбълдън“ вече изхвърчаха и четирима от челните 10, а това е ставало само на още две надпревари от Шлема – „Ролан Гарос“ 2008 и US Open 2019.

Ето кои са поставените, които приключиха толкова бързо на „свещената трева“:

Александър Зверев (№3 в схемата), Лоренцо Музети (7), Холгер Руне (8), Даниил Медведев (9), Франсиско Черундоло (16), Юго Умбер (18), Алексей Попирин (20), Стефанос Циципас (24), Денис Шаповалов (27), Александър Бублик (28), Алекс Микелсен (30), Талон Грикспор (31), Матео Беретини (32)

Вчера и онзи ден изненадващите резултати идваха един след друг.

Случайно или не, Циципас, Медведев и Зверев бяха елиминирани от французи, и то доста по-ниско класирани от тях.

Гъркът загуби първите два сета срещу Валентин Роайер (113-ти в ранглистата) с 3:6, 2:6 и после се отказа заради болки в гърба.

Медведев нямаше подобно оправдание и отстъпи с 6:7(2), 6:3, 6:7(3), 2:6 на Бенжамен Бонзи, №64 в света.

Зверев пък беше изхвърлен от 72-рия в ранглистата Артур Риндеркнех след епична битка и 6:7(3), 7:6 (8), 3:6, 7:6 (5), 4:6.

За германеца това беше най-ранното отпадане в Големия шлем от 2019-а насам, когато отново приключи още при първия си мач на „Уимбълдън“.

При жените ситуацията не е много по-различна и надпреварата напуснаха девет от 32-те поставени:

Коко Гоф (№2), Джесика Пегула (3), Чинуен Джън (5), Паула Бадоса (9), Каролина Мухова (15), Йелена Остапенко (20), Магдалена Фрех (25), Марта Костюк (26), Маккартни Кеслър (32)

За първи път две състезателки от топ 3 биват отстранени в откриващия кръг.

При мъжете и жените отпаднаха общо 8 души от топ 10, което е абсолютен рекорд за Големия шлем в първия кръг.

Какво обяснение можем да намерим за толкова много неочаквани резултати само в първите два дни?

Въпросът може да се разгледа от няколко възможни ъгли и разбира се, едното обяснение е, че фаворитите губят, защото са слаби.

Топ играчите в момента не са надеждни и в един момент печелят турнири, а в следващия отпадат от анонимници.

Дълго време това беше характерно за женската схема, където 6-7 състезателки се задържаха в топ 10 благодарение на един силен турнир, а после се случваше да наредят 4-5 последователни загуби.

Сега го виждаме и при мъжете, където Даниил Медведев например кара най-лошия си сезон от 2018-а насам, но продължава да бъде в челната десетка.

Но същият аргумент може да се погледне и от другата страна – цялостното ниво на тура е толкова високо, че всеки от фаворитите е в опасност.

Всички вече са толкова силни и така добре подготвени, че всеки може да бие всеки, а разликата между играч от топ 10 и такъв от топ 50 не е голяма.

Затова в директен сблъсък между такива състезатели може да се получи всякакъв резултат и даже не бива да го считаме за изненада.

Вероятно така мислят Медведев и Бублик, които по време на своите мачове изразяваха изненада от отличната игра на съперниците и говореха неща като „Този прави мача на живота си“ и „Защо не играе винаги така“.

Не бива да забравяме и влиянието на настилката. Играта на трева е специфична и предразполага към изненади.

На трева се играе само в пет седмици от годината, а тенисистите печелят точките си за ранглистата предимно на клей и на твърди кортове.

Допреди няколко години „Уимбълдън“ определяше местата на играчите в своята схема, като взимаше предвид не само мястото им в ранглистата, но и представянето им конкретно на трева.

Днес изявите на конкретната настилка вече не носят „бонус точки“ за схемата, но това пък означава, че най-високопоставените невинаги са най-добрите тъкмо на трева.

А тревата е най-бързата настилка, дава предимство на определени игрови стилове и създава предпоставки за сензации. 

И ако играч с по-нисък ранкинг започне да забива мощни сервиси и уинъри един след друг, става много трудно да бъде спрян.

Това са по-общите обяснения за случващото се, но естествено, всяко отпадане си има своята индивидуална логика.

Миналогодишният полуфиналист Музети например не беше напълно възстановен от травмата си от „Ролан Гарос“, с контузии се бореха също Руне и Циципас.

След като загуби от Николас Хари, датчанинът отсече, че когато е напълно здрав, би спечелил 9 от 10 мача срещу този противник.

Александър Зверев пък направи доста обезпокоителни изказвания след случилото се срещу Риндеркнех и призна, че не изпитва радост от живота, няма мотивация за утрешния ден и обмисля да потърси помощ от психолог.

Същевременно, шампионката от „Ролан Гарос“ Коко Гоф изглеждаше изморена и се провали срещу украинката Даяна Ястремска – 6:7(3), 1:6.

Американката съвсем рухна във втория сет, а после каза, че психически не се е чувствала напълно готова след цялата еуфория от последните седмици.

Стилът на китайката Чинуен Джън пък просто не е подходящ за трева и това е нейното трето поредно отпадане в първия кръг на „Уимбълдън“.

Дори да не става въпрос за определена тенденция при сензациите, а само за поредица от съвпадения, случилото се досега предполага много вълнуващ турнир и по-нататък.

А най-хубавото за българските фенове на тениса е, че Григор Димитров се представи великолепно на старта и въобще не позволи на Йошихито Нишиока да си помисли да поднесе някаква изненада.

Ако фаворитите падат, а Гришо запази такова ниво, той е способен да стигне много далеч на „Ол Ингланд Клъб“.

 

Материал на Sportcafe.bg