Тихомир Иванов беше избран за лекоатлет номер 1 на България за 2017 година в 20-ото издание на традиционната анкета на списание "Атлетика".

Със силни резултати и постоянно присъствие в световния елит на скок височина през целия сезон Иванов оглави класацията с 320 точки и убедително изпревари останалите номинирани в допитването.

Плевенчанинът завърши зимния сезон с четвърто място на финала на Европейското първенство в зала в Белград и продължи добрите си изяви и на открито - първо място за България на европейското отборно първенство - първа лига, второ място на турнир от "Диамантената лига" и финал на Световно първенство.

Той е единственият български лекоатлет за 2017 година с финали на Европейския шампионат в зала и на световния шампионат на открито, две призови места в "Диамантената лига", победи на различни турнири, а личния му рекорд от 2.31 метра е най-силния резултат в българската атлетика за годината.

Ивет Лалова-Колио, която е една от най-бързите жени в света и четирикратна победителка в анкетата, е втора с 258 точки.

Вицешампионката от Европървенството в зала на гюле Радослава Мавродиева допълва челната тройка с 244 точки.

Финалистката на скок височина от световния шампионат в Лондон Мирела Демирева е класирана четвърта с 236 точки.

Място в десетката намериха трима млади атлети на възраст под 18 години. Те завоюваха медали и поставиха по няколко национални рекорда при подрастващите. Вицешампионката на света в тройния скок за девойки до 18 години Александра Начева е пета в анкетата, универсалната бегачка Лиляна Георгиева е шеста, а 15-годишният специалист в мятането на чук Валентин Андреев е на девета позиция.

В десетката влизат и финалистът от европейското първенство в зала на троен скок Георги Цонов (7-и със 122 т.), атлет и спортист на България за 2015 година Габриела Петрова (8-а с 59 т.), която се завърна в елита на тройния скок след контузия, и балканският шампион на троен скок 35-годишния- ветеран Момчил Караилиев (10-и с 55 т.), който е атлет на България за 2005 и 2009 година.

Още 11 атлети участвали в националния отбор на България набраха точки в анкетата.

32-ма спортни журналисти, експерти и членове на списание "Атлетика" гласуваха, а към техния вот се прибави и десетката на феновете, които имаха възможност да дадат своя глас в интернет на сайта на изданието www.atletikabg.com