Отхвърленият миналия сезон от Ред Бул Пиер Гасли сензационно спечели лудата Гран При на Италия във Формула 1!

Пилотът на Алфа Таури финишира пръв на „Монца” в едно от най-лудите състезания в последните години. Така за първи път от 2013-а надпреварата бе спечелена от отбор различен от Мерцедес, Ред Бул и Ферари.

Карлос Сайнц с Макларън и Ланс Строл с Рейсинг Пойнт допълниха изключително различния от обикновено подиум.

Световният шампион Люис Хамилтън завърши едва 7-и, след като получи наказание. Британецът обаче загуби съвсем малко точки от аванса си, след като Макс Верстапен опадна, а Валтери Ботас приключи 5-и.

Финландецът стартира лошо и се смъкна в подреждането и изглеждаше, че Хамилтън ще спечели отново. Кевин Магнусен обаче спря на пистата, Люис допусна грешка, тъй като питлейна бе затворен и получи санкция от 10 секунди в бокса, след  като премина за смяна през него.

В 27-ата обиколка състезанието бе прекъснато заради тежща катастрофа на Шарл Льоклер с Ферари. Съотборникът му Себастиан Фетел отпадна преди това и това бе ужасяващ ден за Скудерията.

Хамилтън се върна 17-и след като изтърпя санкцията си, но успя да прогресира само до 7-ата позиция. В челото Гасли удържа Сайнц за победата, а и не бе притиснат кой знае колко.

Ланс Строл донесе отличен подиум на Рейсинг Пойнт, а Ландо Норис с другия Макларън завърши 4-и. След 5-ия Ботас финишира Дани Рикардо, а десетката допълниха Хамилтън, Естебан Окон, Дани Квят и Серхио Перес.

Тъй като направи най-бързата обиколка Люис загуби едва 3 точки от Ботас, като има 164, докато финландецът е със 117. Верстапен остана със 110, а след тях са на Строл и Норис, които имат по 57. Победителят днес Гасли е 8-и с 41.