Локомотив Пловдив е поискал да бъдат погасени по давност задължения в размер над 300 000 лв към НАП, но искането не е уважено от съда, съобщава plovdivderby. Към момента футболният клуб има 42 задължения под формата на лихви върху неизплатени данъци върху доходите на футболистите.
Припомняме, че през 2012 година стана ясно, че клубът дължи 1 200 000 лв, натрупани именно от данъци върху доходите на футболистите за 2005-а и част от 2019-а година, както и корпоративния данът на дружеството.
Дълговете бяха натрупани при управлението на Галя Топалова, а следващият собственик на клуба Коко Динев обжалва двата акта. Делото бе спечелено на първа инстанция, но загубено на другите две. Междувременно, върху задълженията са се натрупали и лихви, които достигнали 300 852,86 лева. През месец март тази година ръководството на клуба опитало ги да погаси по давност, като подало молба до дирекция „Събиране“. Тя обаче била отхвърлена.
Разпореждането на НАП обаче било атакувано пред Пловдивския административен съд. Според юристите на Локо Пловдив при издаването му е било допуснато съществено процесуално нарушение, както и противоречие със закона. От дружеството поискали решението да бъде отменено, а публичният изпълнител, който го е разписал, да се произнесе отново.
На различно мнение били юрисконсултитите, които представлявали приходната агенция в съда. Те заявили, че давността все още не е изтекла и няма как задължениета да бъдат погасени. Още повече, лихвите вече били придобили качеството на основно задължение, тъй като главниците били изплатени, мотивирали се юристите.
В крайна сметка, магистратите счели, че решението на НАП е законосъобразно и правилно. Съдът приел, че давността, която по закон е 10-годишна, е започнала да тече на 1 януари 2011 година. Следователно, към настоящия момент сумата е дължима.
„Съгласно законовите разпоредби, лихвата е самостоятелно задължение. Дружеството не твърди, че е погасило всички задължения– главници и лихви, следователно неплатените лихви подлежат на принудително събиране или доброволно плащане като самостоятелен вид публично вземане“, е записано в мотивите на съда.
Освен че трябва да погаси вземанията, клубът ще трябва да поеме и съдебните разноски в размер на 500 лв.








Хороскоп за 19 юни 2026 г.: Увереност за Овните и нови възможности за Близнаците
Мозъкът "репетира" социалното ни поведение секунди преди да действаме
Рецепта за хрупкави печени картофи с кремообразен билков дресинг
Как да се разхладим в жегата: 10 бързи и лесни трика
Сватбата на Тейлър Суифт няма да е чак толкова грандиозна
Охлаждането на имотния пазар в България вече е факт
Четири обвинения са повдигнати на мъжа, опитал да отвлече кола с дете в София
Китайската премиум марка XРeng стъпи официално в България
7 забравени коли от 90-те, които все още са много яки
Електрическият Taycan получи виртуални скорости и... оборотомер
Dacia показа ново поколение на електромобила си
Три златни медала и отборен трофей за България в Сараево
Никола Дипчиков и Александър Шлеменко преминаха успешно кантара преди ACA 204
Дейна Уайт потвърди: Ислам Махачев срещу Иън Мачадо Гари оглавява UFC 330
България започна с победа на турнира „Усти над Лабем“
Как нискостепенното възпаление ускорява стареенето?
Ягодите – съюзник номер 1 на имунната система през лятото
През лятото са възможни заболяването „ръка-крак-уста“ и херпангина
Международната конференция на ENMESH беше открита в София
Коментари
Напиши коментар15:14 | 15 юли 2020 г.
Напиши коментар