Ботев Враца и Ботев Пловдив дадоха началото на 23-ия кръг на efbet Лига, след триседмично отсъствие на клубния футбол у нас.

"Канарчетата" постигнаха ценен успех срещу един от преките си конкуренти в опасната зона. Пловдивчани се наложиха с 2:1 на стадион "Христо Ботев" във Враца.

Джонатан Перейра (25‘) и Мите Цикарски (77‘) се разписаха за победителите, а единственото попадение за врачани бе дело на Валери Домовчийски (22‘).

Домакините със сигурност има за какво да съжаляват, след като четвърт час преди края на редовното време Петър Атанасов пропусна дузпа, която можеше да се окаже решаваща за крайния изход.

По време на паузата врачани имаха сериозни проблеми със заразени от коронавирус футболисти, които не успяха да тренират пълноценно. Всички те обаче бяха на разположение на Веселин Великов за днешния двубой.

При Ботев Пловдив с COVID-19 все още са играчите Салиф Сисе и Мишел Еспиноса, както и старши треньорът Азрудин Валентич. Именно поради тази причина "канарчетата" бяха водени от неговия помощник – Георги Онов.

По този начин "зелените" записват поредно шампионатно поражение и вече са в серия от само един успех в последните си 12 срещи (1 победа, 11 загуби) и остават с актив от 18 точки, с една повече от последния Етър.

Пловдивчани пък нямат загуба в първенството вече близо 2 месеца и могат да поемат глътка въздух, след като събраха 24 точки и запазиха 10-ата си позиция.

Двубоят на стадион "Христо Ботев" започна равностойно, а след 11 минути игра нападателят на пловдивчани Маркиньос прати топката в мрежата. Попадението обаче бе отменено заради засада, за която останаха известни съмнения.

Малко след това отново бразилецът се озова на добра стрелкова позиция, но ударът му попадна право в ръцете на Красимир Костов.

Постепенно домакините погледнаха към противниковата врата и в 22-ата минута Валери Домовчийски откри резултата.

Всичко тръгна от грешка в изнасянето, дошла от Джонатан Перейра, който подари топката на Петър Атанасов. Той взаимодейства добре с Генов, а нападателят не се поколеба да стреля. Първоначално Аргилашки отрази изстрела му, но при добавката Валери Домовчийски нямаше как да сбърка от близко разстояние.

Много бързо обаче Перейра се реваншира за допуснатата неточност, отбелязвайки изравнително попадение. Шоколаров центрира от пряк свободен удар, а Мите Цикарски се пребори с глава и я прати на пътя на бразилеца. Той стреля от въздуха в долния ляв ъгъл, с което не остави шансове на Костов да се намеси – 1:1.

До края на полувремето и двата отбора потърсиха втори гол, но той така и не падна в оставащите минути.

Първата по-опасна ситуация след почивката се откри пред домакините. Аласан Н‘Диайе се извиси над всички при центриране от фаул и игра с глава, но не намери очертанията на вратата.

В 72-ата минута Кевин Янсон извърши нарушение срещу Самир Аясс в собственото си наказателно поле и врачани получиха възможност да изпълнят дузпа.

Зад топката застана Петър Атанасов, който отправи силен изстрел от бялата точка, но Георги Аргилашки предугади ъгъла и се намеси блестящо.

Вместо това "канарчетата" поведоха в резултата. Мите Цикарски се оказа най-съобразителен след корнер и от непосредствена близост разстреля Красимир Костов с глава – 1:2.

В добавеното време Самир Аясс прати топката в мрежата зад Аргилашки, но и този гол бе отменен заради спорна засада.

Ботев Враца – Ботев Пловдив 1:2

1:0 – Домовчийски 22‘

1:1 – Перейра 25‘

1:2 – Цикарски 77‘

Ботев Враца: Костов, Зехиров, Керчев, Миланов, Николов, Златински (Гаджев – 83‘), Н‘Диайе, Ненов (Бабунски – 60‘), Атанасов (Том – 83‘), Домовчийски (Аясс – 71‘), Генов

Ботев Пловдив: Аргилашки, Генев, Янсон, Работов, Филипов, Перейра (Рабей – 65‘), Шоколаров (Бонев – 90+1‘), Цикарски (Добрев – 84‘), Конате, Току, Маркиньос