Арда направи нова крачка към класиране в челната шестица на efbet Лига след домакинска победа с 2:0 над новака Спартак Варна в последния мач от 22-рия кръг на българското футболно първенство.

Головете за тима от Кърджали реализираха Станислав Иванов в 53-тата минута и Иван Тилев в 86-ата. За юношата на Левски Иванов това бе първи гол след завръщането му в родината след престоя му в американската Мейджър лийг сокър.

Гостите от Спартак играха цяло второ полувреме с 10 души, тъй като в 42-рата минута ветеранът Александър Цветков извърши груб фаул в краката на Абубакар Тунгара и бе изгонен с директен червен картон от главния съдия Георги Кабаков.

До почивката точно ситуацията между Тунгара и Цветков беше най-интересното събитие на терена. Цветков бе единственият играч с жълт картон от всички 22-ма, когато посегна остро в краката на Тунгара при борбата за една ничия топка. Първоначално съдията Кабаков отсъди само нарушение и остави ситуацията да бъде преразгледана от неговия ВАР-помощник Радослав Гидженов, след което реши да даде директен червен картон на бившия български национал.

В оставащите броени минути до паузата не се случи нещо интересно, но след почивката играта се пренесе изцяло в половината на гостите от Варна.

В 49-ата минута Станислав Иванов отправи слаб удар към вратата на Спартак, който Кристиано Фигейредо нямаше проблем да улови. Това бе и първият точен удар в двубоя за един от двата отбора.

Четири минути след това обаче вратарят на Спартак бе безпомощен. Александър Белоусев сбърка с изнасянето на една топка, Иван Коконов му я отне и центрира към Иванов, който с удар с десния крак от движение вкара за 1:0.

В следващите минути единствено късметът и Фигейредо спасиха Спартак втори гол, като резервата Ласан Н'Диайе беше много близо до това да реализира един от головете на сезона, но прехвърлящият му шут от над 30 метра мина на сантиметри от горната греда.

Арда сложи точка на спора в 86-ата минута, когато пробив по десния фланг на Светослав Ковачев завърши с центриране по земя и на задната греда напълно непокритият Иван Тилев вкара за 2:0.

С победата Арда събра 35 точки, с които разделя шесто-осмя място с отборите на Левски и Славия. Спартак е на последното 16-о място в подреждането с 12 точки, на четири от 15-ия Хебър.

Арда Кърджали - Спартак Варна - 2:0

Голмайстори: 1:0 Станислав Иванов 53, 2:0 Иван Тилев 86

Арда: Анатолий Господинов - Милен Желев, Алекс Петков, Умар Сако, Александър Георгиев (87-Джунейт Али) - Радослав Цонев, Илия Юруков - Станислав Иванов (56-Станислав Ковачев), Абубакар Тунгара (69-Шахредин Бухолда), Иван Коконов (56-Иван Тилев) - Преслав Боруков (69-Ласана Н'Диайе)

Спартак: Кристиано Фигейредо - Луан (87-Бен-Кантие Карамоко), Роберт Сиера, Александър Цветков - Александър Белоусев (71-Родни Антуи), Румен Руменов, Божидар Васев (71-Иван Йорданов), Виктор Митев - Евандро (46-Пламен Димов), Жоао Марио (82-Денис Баланюк), Лерой-Жак Микелс