Отборът на Хебър (Пазарджик) си гарантира оставането в елита на България и през следващия сезон, след като победи с 3:1 Берое като домакин в среща от последния 35-и кръг на шампионата.

Играчите на Любослав Пенев стигнаха до успеха с гол на Ивайло Михайлов през първата част и две попадения на Марк-Емилио Папазов в добавеното време на мача, с което събраха актив от 32 точки на 12-о място в подреждането, с равен точков актив с Берое и Ботев (Враца), но заради най-лошите си показатели в директните двубои "заралии" приключват кампанията на 14-ата позиция в класирането и ще трябва да играят бараж за оставане в Първа лига срещу втородивизионния Спортист (Своге).

Хебър пък за първи път в клубната си история ще бъде в елита на България в два поредни сезона.

Мачът на стадион „Георги Бенковски“ започна равностойно, като в началото на срещата преобладаваха единоборствата и интересните ситуации пред двете врати липсваха.

Първото опасно положение дойде чак в 31-ата минута на мача, когато капитанът на Берое Симеон Мечев стреля точно от около 20 метра, но ударът не затрудни Петър Дебърлиев.

В 42-ата минута домакините поведоха в резултата. Роберт Мазан центрира от пряк свободен удар, вратарят на Берое Иван Гошев излезе напред и боксира, но топката рикошира в тялото на връхлитащия Ивайло Михайлов и влетя в мрежата за 1:0. При ситуацията двамата състезатели се сблъскаха във въздуха и нападателят на Хебър пострада сериозно, заради което трябваше да бъде заменен принудително от Лорен Маружин в добавеното време на първата част.

Три минути след подновяването на играта през второто полувреме Уерди Мара стреля опасно от дъгата на наказателното поле, но Петър Дебърлиев парира неговия удар.

В 55-ата минута Георги Търтов от състава на домакините също опита техничен изстрел от дистанция, който обаче мина над напречната греда. Малко след това резервата Лорен Маружин бе изведен отдясно зад защитата на „заралии“ и пробва да завърши с прехвърлящ удар, който обаче не намери целта.

Постепенно Берое взе инициативата в търсене на изравнително попадение и в 79-ата минута гостите от Стара Загора получиха право да изпълни дузпа. Играчите на Николай Киров разиграха добре, Густаво Каскардо получи отдясно в наказателното поле на Хебър и бе съборен в гръб от идващия на скорост Марк-Емилио Папазов, което накара главния съдия Георги Давидов да посочи бялата точка. Зад топката застана резервата Тонислав Йорданов, който реализира безкомпромисно в горния ляв ъгъл на Дебърлиев за 1:1.

В първата минута от добавеното 5-минутно продължение на мача обаче Хебър отново излезе напред в резултата. Мартин Михайлов изсипа топката в наказателното поле на Берое, където, Иван Гошев излезе неразчетено почти до дъгата, Стефан Цонков го надскочи и подаде към Марк-Емилио Папазов, който овладя на гърди и добави в опразнената врата за 2:1.

Четири минути по-късно отново Марк-Емилио Папазов сложи точка на спора с трето попадение, след като играчите на Люболсав Пенев организираха бърза атака, която завърши с техничен удар на Папазов от границата на наказателното поле, който не остави шансове на Иван Гошев и по този бе оформен крайният резултат – 3:1.

Така Хебър си гарантира оцеляването в елита, като завършва сезона на 12-а позиция в подреждането, докато Берое приключва кампанията на 14-о място и  ще трябва да играе бараж за оставане в елита през следващия сезон срещу втородивизионния Спортист (Своге). Двубоят между двата тима е насрочен за събота (10 юни) от 17:30 часа.

Хебър – Берое 3:1

Голмайстори: 1:0 Ивайло Михайлов 42, 1:1 Тонислав Йорданов 82 – дузпа, 2:1– Марк-Емилио Папазов 90+1, 3:1 Марк-Емилио Папазов 90+5

Хебър: Петър Дебърлиев, Стефан Цонков, Мартин Михайлов, Георги Вълчев, Роберт Мазан, Николай Николаев (72 – Архан Исуф), Алехандро Серано (83 – Стоян Стоичков), Венсан Марсел (72 – Марк-Емилио Папазов), Ивайло Михайлов (45 – Лорен Маружин), Георги Търтов (72 – Стилиян Тисовски), Октай Хамдиев

Берое: Иван Гошев, Густаво Каскардо, Бубакар Траоре, Зария Ламбулич, Серкан Юсеин, Уерди Мара (85 - Георги Динков), Ромарио Мойс (46 – Вини Трибуле), Педро Енрике, Симеон Мечев, Клайдер Машедо (55 – Калоян Кръстев), Васил Василев (70 – Тонислав Йорданов)