България сложи край на черната си серия от 11 мача без победа, след като спечели трудно с 1:0 срещу Танзания в среща от FIFA Series 2024. Така „лъвовете“ отново опитаха от вкуса на успеха след 492 дни. Последната победа на „трикольорите“ датираше от 16 ноември 2022 година, когато сломиха с 2:0 Кипър като гости в контрола.

Сега на стадион „Далга Арена“ край Баку в герой за нашите се превърна капитанът Кирил Десподов. Футболист №1 на България за 2023 година заби скъпоценното и страхотно попадение в 52-ата минута.

Така възходът на „лъвовете“ под ръководството на Илиан Илиев продължава. България постигна първата си победа при Треньор №1 на България за 2023 година, след като в предишните две срещи с него начело се стигна до престижни равенства с Унгария и Сърбия.

Победата срещу африканците обаче не дойде никак леко. Нашите изпуснаха още няколко положения, но Танзания имаше шансове да ни лиши от победата. Символичните гости в срещата на два пъти нацелиха и гредата на Митов.

В понеделник България ще изиграе втората си среща в Азербайджан. Съперник в нея ще са именно азерите.

Двубоят започна двуостро. Първата по-чиста възможност дойде след четвърт час игра. Тя бе в полза на Танзания. Тогава Алекс Петков изпусна Кибу Денис, който се озова сам срещу Димитър Митов, но тресна левия страничен стълб.

Няма и 120 секунди по-късно отново Денис имаше шанс да вкара, но шутира много неточно.

България отговори с удар с глава на Георги Русев в 26-ата минута. Тогава Десподов центрира в пеналта,но стражът Манула отрази удара на нападателя на Сион.

След половин час игра се наложи вратарят на Танзания да бъде сменен принудително от Квеси Кавава.

В 43-ата минута Аларакия едва не шокира „лъвовете“, но за късмет Виктор Попов изчисти и спаси сигурен гол във вратата на нашите. В добавеното време на първата част Чочев с глава не успя да преодолее вратаря на африканците, който изби в корнер. След неговото изпълнение Чочев пак не съумя да го матира.

След антракта „трикольорите“ започнаха по-агресивно. Така се стигна до 52-ата минута, когато България откри резултата. Кирил Десподов отправи страхотен удар от пряк свободен удар от около 20 метра, топката срещна напречната греда и влетя в мрежата за 1:0.

Танзания много бързо можеше да изравни резултата в 54-ата минута. Алекс Петков допусна много груба грешка с един пас към Илия Груев. Топката бе отнета от Салум, който беше на отлична позиция сам срещу Димитър Митов, но стреля много неточно над напречната греда в аут.

България организира хубава атака в 58-ата минута. Филип Кръстев подаде към Илия Груев, който стреля от дъгата на наказателното поле на Танзания, но встрани от десния страничен стълб на вратата на Квеси Кавава.

М'Момбва отправи удар от дистанция в 67-ата минута, но право в ръцете на Димитър Митов.

Мартин Минчев центрира в наказателното поле на Танзания в 78-ата минута, където Алекс Колев успя да отклони топката с глава, но право в ръцете на Квеси Кавава. В 4-ата минута на добавеното време гредата отново ни спаси. Тогава Мвайкенда стреля, но топката срещна напречната греда на вратата на Митов. Така България стигна до измъчената победа за самочувствие и прекрати продължилата цели 16 месеца негативна серия .

България - Танзания 1:0

Голмайстори: 1:0 - Кирил Десподов (52)

България: 1. Димитър Митов, 13. Йоан Стоянов, 5. Алекс Петков, 6. Валентин Антов, 26. Виктор Попов, 4. Илия Груев, 18. Ивайло Чочев, 20. Филип Кръстев, 11. Кирил Десподов, 10. Георги Русев, 25. Мартин Минчев.

Танзания: 18. Айши Манула, 15. Мохамед Хюсейн, 10. Миано Данило ван ден Бос, 4. Ибрахим Хамад, 14. Бакари Муамнието, 7. Химид Мао Мками, 2. Хаджи Многа, 20. Новатус Дисмас, 11. Денис Кибу, 6. Фейсал Салум, 22. Тарин.