Вечното дерби в събота ще бъде историческо за ЦСКА и Първа лига, ако възпитаниците на Христо Янев не загубят.
Тогава армейците ще станат първият отбор, който достига 4600 точки във вечната ранглиста на българския шампионат, пише "Тема Спорт".
Трябва да се отбележи, че класацията се формира според настоящия регламент на елита с 3 точки за победа и една за равенство, макар че преди сезон 1993/94 в А група за успех са се давали два пункта, а за реми един. През 1984/85 пък дори е въведено изключително неуспешното правило при резултат 0:0 тимовете да остават без актив.
ЦСКА е изиграл 2248 мача от създаването на Първа лига през октомври 1948 г. насам, в които е регистрирал 1361 победи и 516 равенства, донесли му 4599 точки. Наскоро армейците отбелязаха и гол №4500 в елита, което също е най-високо достиганата кота.
Вечният съперник Левски е втори в ранглистата на Първа лига, макар че има един сезон повече заради участието на червените във В група през 2015/2016 г. С убедителното си представяне през тази кампания сините все пак скъсиха изоставането си от големия съперник.
През лятото разликата между двата гранда беше 99 точки, докато сега е 85. До момента през сезона тимът от „Герена“ натрупа 70 пункта благодарение на 22 победи и 4 равенства, като дори все още има шанс да изравни или подобри рекорда за най-много успехи в рамките на един сезон. Припомняме, че плейофите се състоят от 6 двубоя.
Досегашното най-добро постижение се държи именно от Левски и Лудогорец, които имат по 27 победи в 36 мача (75%) през сезони 2001/02 и 2017/18. Най-ефективната кампания също принадлежи в синия актив. През 1994/95 г. отборът печели цели 86.7% от двубоите си – 26 успеха в 30 срещи!
Към момента обаче изглежда малко вероятно съставът на Хулио Веласкес да се намеси в тези рекорди. От една страна, Левски все още няма победа през сезона срещу Лудогорец и ЦСКА, които предстои да срещне по два пъти. От друга, авансът от десет точки на върха позволява на сините да са далеч от перфектни до края на сезона и все пак да вдигнат шампионската титла за първи път от 2009 г. насам.
В същото време ЦСКА и Левски може да регистрират юбилейно равенство №50 в шампионатните дербита помежду си. До момента балансът в сблъсъка: 61 победи за ЦСКА, 49 ремита и 57 победи за Левски при голова разлика 230-215 за армейците.








Рецепта за сорбе с манго и маскарпоне
Три класически закуски, които тайно съсипват деня ни
Можем да пестим гориво с някои техники на шофиране
Ноцебо ефектът: Как страхът от листовката на лекарствата може наистина да ни разболее
Британецът, който прекоси Сибир пеша и в крайна сметка беше хвърлен в затвора
Анчев за "Калашниците": Трябва проверка в оперативните служби на МВР
Даниела Везиева: Крайно време е да не лъжем повече за бюджета
Tesla лъже за безопасността на автопилота си
Как Mitsubishi създаде механична кутия с два лоста и осем предавки
Продава се кола като на Джеймс Бонд, но комби
Renault превърна Rafale в бойна машина
Хамзат Чимаев за мелето след RAF 10: „Глупавите хора правят глупави неща“
Илия Топурия e в болница
Нешка Робева гостува на клуб по таекуондо
Терънс Крауфорд се подигра на Топурия след загубата от Гейджи
Ноцебо ефект – когато страхът от лекарството поражда реални оплаквания
Камелия Стоянова: Подкрепяме психологически и близките на децата с рак
Синдром на руминацията – неволно връщане на несмляна храна в устата
Какво е важно при първото къпане на бебето вкъщи?
Коментари
Напиши коментар11:58 | 25 апр 2026 г.
11:57 | 25 апр 2026 г.
11:57 | 25 апр 2026 г.
11:42 | 25 апр 2026 г.
11:15 | 25 апр 2026 г.
11:10 | 25 апр 2026 г.
10:50 | 25 апр 2026 г.
10:49 | 25 апр 2026 г.
10:46 | 25 апр 2026 г.
10:32 | 25 апр 2026 г.
Напиши коментар