
Джъд Тръмп спечели изцяло английския финал на тазгодишния шампионат по снукър Чайна Оупън, след като надигра в заключителния сблъсък Марк Селби с 10-8 фрейма в най-качествения финал за сезона.
Тръмп ще прибере 60 хиляди паунда, а неговият далеч по-опитен съперник взима 30 хиляди паунда от наградния фонд.
Двубоят бе изпъстрен от много качествени удари, като и двамата майстори изстреляха по 3 сенчъри брейка. Двубоят предложи на зрителите общо 6 сенчъри брейка и освен с високите точкови серии, ще се запомни с невероятното ниво на игра, предложено от двамата финалисти.
Това е първа титла в кариерата на Джъд Тръмп, който до този момент бе достигал само полуфинал на Гран при и нищо повече. От своя страна Селби чака над 3 години своята втора ранкинг-титла.
21-годишният Джъд Тръмп започна много добре финалния мач, избухвайки със сенчъри брейк от 104 точки. Селби отвърна с халф-сенчъри брейк от 88 точки, за да изравни резултата.
В третия фрейм двамата майстори се надиграваха тактически, записваха малки серии, наблягаха на защитната игра и донякъде може да се счита за изненада, че неопитният Тръмп взе фрейма под носа на тактика Марк Селби.
При аванс от 2-1 Тръмп отпусна ръката и наниза нов сенчъри брейк от 104 точки. Селби отново отвърна със солиден халф-сенчъри брейк, този път от 90 точки, подобно на отговора си в началото на мача.
В шестия фрейм двамата англичани продължиха с надлъгването и пак Тръмп се оказа по-зрял, за ужас на феновете на Селби. По-младият от двамата майстори измъкна частта с 69-53 точки, след като реализира розовата топка.
В следващата партия Селби имаше добра преднина, но при подрязване на трудна червена бялата влезе в джоба, Тръмп се върна на масата, вкара халф-сенчъри брейк от 61 точки и дръпна с цели три фрейма разлика: 5-2.
По всичко личеше, че Селби, който е един от най-устойчивите в психическо отношение играчи в тура, е в нокдаун. Тръмп водеше с 65 точки, след поредната си много добра серия, когато Селби се върна на масата.
За да остане интригата и за втората част от финала, Селби записа брейк от точно 66 точки и буквално открадна партията от Тръмп, като по този начин съкрати преднината на своя съперник на 3-5 фрейма.
Подновяването на играта поднесе може би най-интересния фрейм досега в мача, като двамата играчи се надиграваха, Селби измъкна цели три снукъра от своя съперник, след като за пореден път изоставаше в резултата. Въпреки това, Веселяка от Лестър удари синя вместо кафява, отново изостана в резултата и предаде частта: 3-6.
Световният вицешампион от 2007 година не се стресна и отговори по възможно най-добрия начин: със страхотен сенчъри брейк от 132 точки. Нов халф-сенчъри брейк на Селби от 66 точки го доближи максимално близо до Тръмп: 5-6 фрейма.
Точно тогава дойде редът на Джъд Тръмп да покаже на какво е способен. Протежето на Рони О’Съливан изригна със сенчъри брейк от 113 точки и отново поведе с два фрейма разлика преди кратката 15-минутна почивка.
Финалът продължи в изключително високото си темпо, като Селби отново прикова вниманието върху себе си, този път с великолепен сенчъри брейк от 134 точки, намалявайки резултата до 6-7 фрейма.
В следващата партия Тръмп отново надигра своя съперник в сейфти-играта и след като младокът постави два чудесни снукъра, Селби бе принуден да се откаже от битката за фрейма: 8-6 за Тръмп.
Опрян до стената, Селби се възползва от груба грешка на Тръмп при сейфти-удар на младия англичанин и Веселяка от Лестър разчисти масата, записвайки своя трети сенчъри брейк и общо шести в мача – 124 точки за двукратния шампион на Мастърс и 7-8 фрейма пасив за него.
Фрейм №16 започна с грешки на двамата играчи, Селби направи 5 поредни фаула, след като бе поставен в снукър, после Тръмп вкара бялата в джоба, след сейфти-игра. Селби реализира откъсната червена, но се постави в снукър, след като биячът влезе в групата от червени топки.
По-опитният Селби изтръгна партията, изравнявайки за 8-8 фрейма. Това бе едва второто равенство в мача, след като в самото начало на финалния сблъсък двамата майстори стартираха третия фрейм при резултат 1-1.
Следващата партия бе изпъстрена с невероятни удари, като със сигурност ще се запомни „дяволския” снукър, който Селби постави на младия Джъд Тръмп при едва две топки на масата. Младежът се измъкна след като избра правилната траектория, след това Веселяка от Лестър вкара розовата и предаде частта.
Тръмп отново поведе в резултата, след проточилата се „игра на дребно”, като талантливият англичанин вече докосваше титлата, водейки с 9-8 фрейма.
Селби записа 41 точки във фрейм №18, когато направи груба грешка при игра по черната, Тръмп разчисти до розова и грабна първата титла в кариерата си.
Коментари
Напиши коментарНапиши коментар