Международният олимпийски комитет (МОК) реши да отнеме златните олимпийски ордени от руския президент Владимир Путин, от вицепремиера Дмитрий Чернишенко и от заместник-ръководителя на президентската администрация Дмитрий Козак, съобщиха от организацията.
"Изпълнителният съвет на МОК, въз основа на изключителните обстоятелства на ситуацията и като вземе предвид изключително сериозните нарушения на олимпийско примирие и други нарушения на олимпийската харта от руското правителство, взе специално решение за отнемане на олимпийския орден от тези лица, които в момента заемат важна позиция в правителството на Руската федерация или друга високопоставена позиция, свързана с държавната власт, включително Владимир Путин, Дмитрий Чернишенко и Дмитрий Козак", се казва в съобщението на МОК.
Златният олимпийски орден е учреден през 1974 година и се присъжда за специални заслуги към олимпийското движение.
Путин беше удостоен с най-високото отличие на олимпийското движение през 2001 година.
Международният олимпийски комитет препоръчва на спортните федерации да не позволяват на руски и беларуски спортисти да участват в състезания. Тази препоръка се базира на ситуацията около Русия и Украйна.
Комитетът също така препоръчва да не се допуска участието на руски и беларуски официални лица.
В случаите, когато отстраняването на спортисти от двете страни не е възможно поради организационни или правни причини, МОК призовава спортните федерации и организаторите на събития по целия свят да направят всичко възможно, за да гарантират, че нито един спортист или служител от Русия или Беларус е допуснат до състезания под името на своята страна. Използването на национални символи, цветове, знамена или химни не е разрешено", се казва в изявлението.
"В този контекст МОК разгледа по-специално предстоящите зимни Параолимпийски игри в Пекин и потвърди пълната си подкрепа за Международния параолимпийски комитет и игрите", добавиха от комитета.
Също така МОК за пореден път препоръча да не се провеждат състезания на териториите на Русия и Беларус.







От детска мечта до битка с огъня: Историята на един български огнеборец
Нова формула за минималната заплата може да замени сегашния механизъм (ВИДЕО)
Държавата с нов план за археологическите обекти по примера на Италия и Гърция
Радев свика институциите след убийството в Пловдив, готвят мерки срещу детската престъпност
Заради Иран: Тръмп използвал Air Force One като примамка, камион го откарал до таен самолет ВИДЕО
Без газ и нефт: Активисти на "Грийнпийс" с акция върху анкера "Кайрос" в Бургас
Нелепа катастрофа: Самолет блъсна Фиат Панда ВИДЕО
Голям пожар е пламнал край благоевградското село Дъбрава
Мираж в Google Maps: Как две изоставени Ferrari-та се оказаха пълна измама
Нов вид кражби: 70 коли на Volkswagen останаха без емблеми
Gemballa превърна Porsche 911 в чудовище
Жена блъсна самолет с... Fiat Panda
Силно представяне на българските таекуондисти в Сърбия
Ивайло Гоцев разкри 4 възможни съперници за Мурат Гасиев
От екипа на Усик отговориха на критиките преди битката Джошуа – Фюри
Тайсън Фюри срещу Антъни Джошуа в Ню Йорк: Ясни са датата и арената
Как децата говорят за стреса показва потенциален риск за психичното здраве
Планетарната диета влияе благоприятно върху мозъчното здраве и задържа младостта
Псилоцибинът води до ремисия при 40% от пациентите с резистентна депресия
Чаша 100% плодов сок или смути гони депресията
Коментари
Напиши коментар14:57 | 24 апр 2024 г.
12:00 | 1 мар 2022 г.
Напиши коментар