Весела Лечева и нейният екип ще обжалват пред Софийския апелативен съд (САС) решението на състав на Софийския градски съд от днес да отмени избора на ново ръководство на Българския олимпийски комитет (БОК).
Лечева получи мнозинството от гласовете в избора за председател на БОК срещу Стефка Костадинова на Общото събрание на организация на 19 март, но в последствие решенията на ОС бяха атакувани с осем жалби в съда.
В края на октомври друг състав на СГС отхвърли исковете от БФБадминтон и постанови, че всички решения от Общото събрание на БОК са валидни и законосъобразни, а на 17 ноември Весела Лечева и нейният екип спечелиха още едно дело срещу избора ѝ за председател на Българския олимпийски комитет по жалбата, заведена от Българската федерация по вдигане на тежести (БФВТ).
"Във връзка с медийни публикации за решение на СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО VI-25 с председател Весела Офицерска по обединено дело по исковите молби на Белчо Горанов, Пламен Кръстев, Атанас Търев и Христо Марков, юридическият екип на Весела Лечева заявява следното:
Напомняме, че срещу избора на Весела Лечева и Изпълнителното бюро бяха заведени общо 8 искови молби. Това не беше случайно и очевидно целеше да бъде създаден правен хаос. Към този момент има влязло в сила съдебно решение, с което е потвърдена законността на избора и на решенията на Общото събрание от 19 март 2025 г.
По второ дело има второ решение, с което се потвърждава законността на избора и всички решения на Общото събрание от 19 март 2025 г.
Учудващо е как при една и съща фактическа обстановка различни съдебни състави могат да постановят и обосноват коренно различни решения.
Днешното решение противоречи на актовете по решените вече търговско дело 685/2025 на ТО VI-3 състав при СГС и търговско дело 823/2025 на ТО VI-8 при СГС.
Решението по търговско дело 591/2025 приема кандидатурата на Весела Лечева като внесена ден по-късно - 19 дни преди датата на събранието на 19.03.2025 г., след като е изтекъл крайният срок за това на 26.02.2025 г., следователно – в нарушение на чл. 35, ал. 1 от Устава на БОК. Решението е видимо е незаконосъобразно и неправилно, тъй като се основава на чл. 72, ал. 3 от Закон за задълженията и договорите, който закон не би следвало да се прилага в настоящата хипотеза. Същият касае облигационни отношения, а не охранително производство по вписване на промени по партидата на сдружение с нестопанска цел. БОК не е дружество по ЗЗД, консорциум или холдинг и членовете нямат договорни отношения.
Съгласно установената в страната съдебна практика сроковете в охранителните производства следва да се броят съобразно Гражданския процесуален кодекс, който освен че в йерархията на нормативните актове предхожда Закон за задълженията и договорите, регулира и охранителните производства, каквото е вписването по партидата на сдружения с нестопанска цел. Следва да се има предвид, че решението на общото събрание на сдружението се взема съгласно устава на последното юридическо лице, който кореспондира със Закона за юридическите лица с нестопанска цел, който от своя страна препраща Гражданския процесуален кодекс. Съгласно чл. 60, ал. 5 ГПК срокът следва да се брои назад от деня предхождащ датата на събранието - 19.03.2025 г. или от 18.03.2025 г., като последният ден, в който кандидатурата може да бъде подадена е именно денят, в който госпожа Лечева е подала своята кандидатура - 27.02.2025г., защото това е 20-тия ден преди датата на общото събрание.
Решението ще бъде своевременно обжалвано пред САС, който вярваме, че правилно и законосъобразно ще приложи закона", се казва в позицията на юридическия екип на Весела Лечева.








Църковен празник на 17 юли: Традициите, които носят късмет и привличат пари
Времето днес, 17 юли: Температури до 36 градуса, следобед - бури и градушки
Хороскоп за 17 юли 2026 г.: Добри новини за Телците и Везните
Рецепта за пълнени гъби с крема сирене и пармезан
Първа лига: Левски започва защита на титлата
Радев отговаря за пистолета от Ердоган
Православната църква почита Св. Марина
Слънчево и горещо, следобед ще превали на места
Suzuki заменя бензина с… кравешка тор
BMW и Toyota вече зареждат колите си с бензин без съдържание на петрол
Как модерните коли „мислят“ преди вас, когато натиснете газта
Xiaomi направи хибрид, които се сравнява с електромобил
Арман Царукян: Олимпиадата през 2028 г. е сред възможните ми цели
Айкан Сеид спечели бронзов медал на рейтинговия турнир в Унгария
UFC се завръща в Оклахома Сити с битка между Дрикус дю Плеси и Камару Усман
Антъни Джошуа отправи послание към Тайсън Фюри: Ако иска, нека дойде на моя ринг
Хромобластомикоза и споротрихоза – гъбични инфекции при досег с почва и растения в тропиците
Отражение на високите температури върху бременността
Защо болестта на Паркинсон и деменцията изискват повече внимание през жегите?
Кога онлайн консултацията със специалист може да ни спести време и излишно притеснение?
Коментари
Напиши коментар19:09 | 19 дек 2025 г.
18:27 | 19 дек 2025 г.
Напиши коментар