Олимпийският, световен и европейски шампион Карлос Насар очаквано стана спортист на България за 2025 година.
Щангистът печели приза за втора поредна година, а зад него останаха волейболистът Александър Николов и скиорът Алберт Попов.
Това е поредно отличие за Насар, който няма никаква конкуренция във вдигането на тежестите и буквално помита съперниците си.
Той събра 1040 точки от 1170 възможни.
Второто място е за младата надежда на волейбола Александър Николов, получил 913 точки. Трети е скиорът Алберт Попов с 625.
Преди девет дни Насар се нареди и на 3-о място в анкетата за спортист на Балканите, за да затвърди отличния си сезон 2025. Новият Спортист номер 1 на България, беше награден от президента на Република България Илияна Йотова.
Освен президентът Йотова, на церемонията присъстваха също така министърът на младежта и спорта Димитър Илиев, председателят на Българския олимпийски комитет (БОК) Весела Лечева, легендите на българския футбол Христо Стоичков и Димитър Бербатов, както и президентите на почти всички спортни федерации начело с Любомир Ганев (волейбол), Георги Глушков (баскетбол), Цеко Минев (ски), Атанас Фурнаджиев (биатлон).
Националният тим по волейбол за мъже е първи при отборите, а италианският им селекционер Джанлоренцо Бленджини е номер 1 в анкетата при треньорите. Спортист номер 1 с увреждания е лекоатлетът Ружди Ружди, който всяка година доказва своето постоянство.
За втора година беше присъдена и специалната награда "Вдъхновение", учредена от Българската асоциация на спортните журналисти и WINBET. Тя се връчва на значима личност, която с работата, грижите, примера и постиженията си е инспирирала и подкрепила развитието на българския спорт и българските спортисти. Тази година тя беше връчена на родителите на младите волейболни звезди Александър и Симеон Николови - Мая и Владимир.
В последната една година България загуби трима велики спортисти и треньори, които оставиха незаличима следа в историята на спорта. Това са Норайр Нурикян, Боян Радев и Димитър Пенев. Семействата им получиха също специални награди.
- Класацията сред първите десет в анкетата Спортист номер 1 на България за 2025 година изглежда така:
1. Карлос Насар (вдигане на тежести) - 1040 точки
2. Александър Николов (волейбол) - 913
3. Алберт Попов (ски-алпийски дисциплини) - 625
4. Тервел Замфиров (сноуборд) - 605
5. Никола Цолов (автомобилизъм) - 525
6. Симеон Николов (волейбол) - 419
7. Иван Иванов (тенис) - 331
8. Стилияна Николова (художествена гимнастика) - 309
9. Божидар Саръбоюков (лека атлетика) - 253
10. Александър Везенков (баскетбол) - 202
- Всички наградени на церемонията Спортист номер 1 на България за 2025 г.:
Цветана Пиронкова и Стойка Кръстева
Награда "Петър Василев":
Спортист за пример: Илия Груев
Награда за изграждане на златно бъдеще: БФ Волейбол и БФ Ски
Специална награда "Животът е спорт": Малена Замфирова
Приз "Спортна следа": Радослав Янков и Владимир Зографски
Специални награди за Рами Киуан и Радослав Росенов, Милена Тодорова
Награда "Вдъхновение": Владимир и Мая Николови
Треньор на годината: Джанлоренцо Бленджини
Отбор на годината: Мъжки национален отбор по волейбол
Спортист с увреждания: Ружди Ружди
Три награди "Вечен номер 1": Норайр Нурикян, Боян Радев и Димитър Пенев
Снимка: БГНЕС








Докладът на ДАНС: Експулсиран руски гражданин и разследване срещу българин в руската армия
Бащата след удара на пешеходна пътека с детето му: Шофьорът избяга, не му направиха тест за наркотици
Засилват охраната на "Безмер" след среща на Радев със службите
Морската столица празнува 148 години от Освобождението на Варна
Рокада в ЦСКА: Валентин Илиев е новият спортен директор
Босненски алпинисти загинаха на връх Елбрус в Русия ВИДЕО
Иран към България: Отговорните за разполагането на US самолети трябва да понесат последствията
Volkswagen призова ЕС да побърза с митата на китайските плъг-ин хибриди
Брутална градушка потроши 1000 автомобила
Най-икономичните електромобили на пазара
Дори балистична ракета не можа да спре този VW Touareg
Олександър Усик прогнозира: Антъни Джошуа ще нокаутира Фюри и ще стане абсолютен шампион
Военнослужещ от Българската армия стана европейски шампион по савате
Националният отбор на България по УШУ направи фурор в Германия
Над всички! Родните таекуондисти блестят на Portugal Open G1
Заболявания, които се влошават през лятото
Средиземноморската диета – при кои заболявания е най-подходяща?
Какво са фонтанелите и защо не трябва да ни плашат?
Безплатни кардиологични прегледи в УМБАЛ „Св. Екатерина“
Коментари
Напиши коментар00:46 | 26 фев 2026 г.
00:45 | 26 фев 2026 г.
Напиши коментар