Барселона влезе в Топ 4 на Ла Лига след категорично 4:1 насред „Местая” срещу домакините от Валенсия в 25-ия кръг.

Пиер-Емерик Обамеянг откри сметката си за каталунците с два гола, а Френки де Йорг и Педри също се разписаха.

За хората на Шави това бе 9-и пореден мач без загуба в първенството, от които победите са 5. Отборът има 42 точки и по-добра голова разлика от Атлетико Мадрид. С 43 точки е Бетис, Севиля е с 51, а Реал Мадрид е далеч напред с 57. Валенсия е 12-и с 30 точки.

Голямата изненада сред титулярите на Барса бе присъствиетона Усман Дембеле вместо Адама Траоре. Педри също остана резерва, а общо промените на Шави бяха 5 от мача с Наполи. При Прилепите промените бяха цели 6.

Домакините бяха на път да започнат отлично, след като още във 2-ата минута Солер изведе Брайън Хил, който опита да върне пред вратата от аутлинията. Топката обаче срещна гредата и излезе.

Последваха и претенции за дузпа, след като пресата на Валенсия даде резултат. Гонсало Гедеш падна в наказателното поле, но съдията правилно прецени, че го е направил твърде лесно и не посочи бялата точка.

Постепенно каталунците се подобриха и Феран Торес подаде опасно пред вратата, но Обамеянг не успя да засече. В 23-ата минута обаче, Оба откри сметката си за Барса! Алба даде отлично подаване, а нападателят се измъкна зад гърба на Алдарете, след което прати топката в далечния ъгъл.

Последва отменен гол на Валенсия, след като Тер Стеген не се намеси както трябва, но вдигнатият флаг за засада го спаси. И малко след това гостите вкараха отново. Те организираха отлична атака, при която топката бе пратена отдясно наляво, Алба центрира отлично, Дембеле отклони леко и Френки де Йонг вкара втория гол за каталунците.

Няколко минути по-късно интригата окончателно приключи, а Обамеянг се разписа отново. Дембеле направи двойно с Дест, след което топката стигна до Гави, който центрира отлично и габонецът необезпокояван отклони в мрежата за 3:0.

Малко след това Валенсия върна един гол чрез Солер, но ВАР прегледа ситуацията и бе установено, че в нейното начало топката се оказа напуснала терена и попадението не бе зачетено.

Скоро след паузата обаче, домакините все пак се разписаха, въпреки че преди това Обамеянг бе близо до хеттрика си, като първо негов удар бе спасен, а след това гостите претендираха и за дузпа. В 52-ата минута Брайън Хил центрира, а Солер плонжира и засече с глава, за да намери мрежата.

Футболистите на Валенсия се активизираха и продължиха да атакуват, като Солер първо накара Тер Стеген да спасява прекия му свободен удар, а след това прати топката покрай целта.

В 63-ата минута обаче, Барса си върна спокойствието. Педри бе на терена отскоро, когато една избита топка се оказа на пътя му, той веднага стреля и след лек рикошет реализира за 4:1, с което интригата на практика бе ликвидирана.

Домакините се обезвериха, въпреки че продължиха да опитват да атакуват, но им липсваше интензитет и острота. Все пак след корнер Дуро засече с глава, но Тер Стеген спаси, а в 79-ата минута и Макси Гомес накара вратаря на Барса да се намесва.  В крайна сметка повече голове нямаше и каталунците се насладиха на хубав триумф.

Валенсия – Барселона    1:4

0:1    Обамеянг 23
0:2    Ф. Де Йонг 32
0:3    Обамеянг 38
1:3    Солер 52
1:4    Педри 63

Валенсия: Мамардашвили, Фулкие, Диакаби, Алдерете (85 Кьомер), Гая (65 Лато), Мориба (65 Рачич), Гиямон (46 Макси Гомес), Солер, Дуро (85 Маркос Андре), Гедеш, Хил
Барселона: Тер Стеген, Дест, Араухо, Гарсия (46 Мингеса), Алба, Гави (81 Траоре), Бускетс, Ф. Де Йонг (60 Педри), Дембеле (71 Нико Гонсалес), Обамеянг (81 Л. Де Йонг), Феран Торес