
Сайтът Goal.com публикува материал, посветен на най-големите победи на Барселона срещу английски отбори в евротурнирите в навечерието на първия 1/8 финал от ШЛ срещу Манчестър Сити.
Барса – Лондон ХI 6:0 (финал за Купата на панаирните градове, 1958)
В зората на евротурнирите група футболисти, играещи в лондонски тимове, се пускат за Купата на панаирните градове и стигат до финала. В състава на англичаните личат имената на Джими Грийвс от Челси, Дани Бланчфлауър от Тотнъм и Джони Хейнс от Фулъм.
Първият мач на "Стамфорд Бридж" приключва 2:2. На реванша обаче Барселона не знае милост. Два гола бележи Луис Суарес, който две години по-късно ще спечели "Златната топка" на "Франс Футбол", бразилецът Еваристо също се разписва на два пъти.
Барса – Лийдс 4:0 (ШЛ, групова фаза, 2001)
По онова време шефовете на Лийдс харчеха луди пари, за да се представят успешно в Шампионската лига, а през 2001 г. тимът от Йоркшър стигна до полуфинал.
На "Ноу Камп" обаче белите нямаха никакъв шанс. Каталунците смазват бойкото тимче на Дейвид О'Лиъри с попадения на Ривалдо, Франк де Бур и два гола на Клуйверт.
Въпреки разгромния успех обаче Барса остана на трето място в групата след Милан и Лийдс и отпадна от турнира.
Барса – Челси 5:0 (полуфинал за Купата на панаирните градове, 1966)
През 50-те и 60-те години каталунците нямат никакви проблеми срещу английски съперници. През 1966 г. Барселона и Челси първо си разменят по една победа с 2:0, което налага трети мач. Той се провежда отново в столицата на Каталуния и този път лондончани са смазани.
Барса – Арсенал 4:1 (четвъртфинал в ШЛ, 2010)
Блестящият тим на Барселона, воден от Пеп Гуардиола, отнесе отбора на Арсен Венгер. В първия мач на "Емиратс" Златан Ибрахимович заби два гола, преди Тео Уолкът и Сеск Фабрегас да изравнят.
На "Ноу Камп" Бентнер изненадващо откри за Артилеристите, но после Меси, който в този мач игра като централен нападател, разкъса Топчиите.
Аржентинецът първо простреля Алмуния с бомбен шут от границата на пеналта, обърна резултата до 2:1 след пас на Педро и направи 3:1 до почивката с фин прехвърлящ удар над вратаря на Арсенал. Четвъртото си попадение Меси реализира към края на мача с гол между краката на безпомощния Алмуния.
На полуфинала обаче Барса отпадна от бъдещия носител на трофея Интер.
Барса – Челси 5:1 (четвъртфинал в ШЛ, 2000)
На "Стамфорд Бридж" лондончани водеха с 3:0, преди Луис Фиго да върне едно попадение – 3:1. В реванша Барселона се оттегли на почивката при резултат 2:0 с голове на Ривалдо от фаул и на Фиго. През втората част Торе Андре Фло се възползва от грешка на вратаря на Барса Хесп и намали.
Седем минути преди края резервата Дани изравни общия резултат от двата мача, а в продълженията Ривалдо се разписа от дузпа, преди Клуйверт да забие последния пирон в ковчега на Челси.
Барса – Манчестър Юн 4:0 (ШЛ, групова фаза, 1995)
Юнайтед не се представи особено убедително в това издание на турнира и отпадна в групата с Барса и шведския Гьотеборг.
Първият мач между двата тима на "Олд Трафорд" завърши 2:2, като Лий Шарп изравни в 79-ата мин. с прекрасен гол с пета.
На "Ноу Камп" дриймтимът на Йохан Кройф направи англичаните на пух и прах. Христо Стоичков отбеляза на два пъти, а останалите две попадения отбелязаха Ромарио и Ферер. В този мач мениджърът на Юнайтед Алекс Фъргюсън направи една от най-големите грешки в кариерата си. Той остави извън групите вратаря Петер Шмайхел заради ограничението за броя чужденци и прати на заколение горкия Гари Уолш.
Джо Райт
***
В заключение можем да кажем, че Манчестър Сити на Мануел Пелегрини едва ли е типичен английски тим и вероятно ще окаже далеч по-сериозна съпротива, както и да си пожелаем два красиви и оспорвани сблъсъка между небесносините и Барса.
Коментари
Напиши коментар04:09 | 18 фев 2014 г.
21:42 | 17 фев 2014 г.
Напиши коментар