Арсенал победи Лийдс с 4:2 след хеттрик на Пиер-Емерик Обамеянг, за да запише впечатляваща победа в 24-ия кръг на Висшата лига.

Голмайсторът на лондончани най-после се развихри и вече има 8 гола за сезона в първенството, а отборът му излезе 10-и с 34 точки.

Новакът отново показа слабост в защита, като още до почивката интригата до голяма степен приключи с 3 гола за домакините. След това хората на Марсело Биелса показа отново добър футбол и това бе поредният резултатен двубой, в който те са замесени, но остават с 32 точки.

За Арсенал имаше цели 5 промени в състава, сред които бяха Мартин Йодегор, Дани Себайос и Пиер-Емерик Обамеянг, които стартираха. За Лийдс Джейми Шакълтън замени Калвин Филипс, което бе единствената промяна.

Мачът започна с доста неточен удар на Емил Смит-Роу, но това все пак показа намеренията на домакините. Малко след това Обамеянг поднесе на Бейерин, който също прати топката високо в трибуните.

Постепенно Лийдс се успокои и Бамфорд стреля точно с глава, но Лено спаси. Секунди след това, домакините поведоха. Обамеянг получи отляво, навлезе на скорост в наказателното поле, след което след серия финтове стреля в близкия ъгъл и изненада Мелие, давайки преднина на отбора си.

Лийдс опита да отговори и Рафиня отклони към Клих, който от границата на наказателното поле прати топката над вратата. Минути по-късно Рафиня проби и намери Харисън на много добра позиция в наказателното поле, но неговият изстрел не затрудни Лено.

В 29-ата минута Давид Луис направи двойно със Сака и върна към свободния Обамеянг, който вероятно щеше да вкара отново, но Люк Ейлинг успя да отклони топката в последния момент и така спаси отбора си.

В 33-ата минута Сака нахлу в наказателното поле и падна след леко избутване от Купър. Стюърт Атуел отсъди дузпа, но след това бе посъветван от ВАР да прегледа ситуацията и след като го направи той отмени първоначалното си отсъждане.

В 40-ата минута обаче, вратарят на Лийдс реши все пак да предостави възможност на лондончани да стрелят от бялата точка. Мелие се замота при една върната топка, Сака го затвори и французинът го фаулира. Обамеянг бе категоричен и направи 2:0 със своя гол №200 в Топ 5 първенствата на Европа.

Малко преди почивката интригата приключи. Сака, Смит-Роу и Себайос участваха при организацията на атаката, при която Бейерин бе изведен и с остър удар реализира в близкия ъгъл третото попадение за отбора си.

Веднага след почивката Арсенал вкара отново. Лондончани пресираха съперника и отнеха топката, а Смит-Роу достави отлично подаване към далечната греда, където Обамеянг с глава оформи хеттрика си.

Така той стана третият в историята на Висшата лига с 3 гола на Свети Валентин след Мат Льо Тисие срещу Ливърпул през 1994-а и Майкъл Оуен срещу Шефилд Уензди през 1998-а.

Все пак в 58-ата минута Лийдс върна един гол, когато Струик се разписа с глава след корнер и лиши домакините от суха мрежа.

Йодегор стреля точно след това, но Мелие се намеси, а Рафиня не успя да накаже грешка на Себайос, като прати топката доста встрани.

В 69-ата минута обаче, стана интересно. Гостите организираха хубава атака отляво, Робъртс намери Коща, който засечес мощен удар в близкия ъгъл. Лийдс отново направи мача интересен.

Гостите поискаха дузпа, когато Бамфорд бе хванат в сандвич, но съдията подмина ситуацията. Обамеянг стреля в гредата при поредната добра атака за домакините, които все пак запазиха победата.

Арсенал – Лийдс   4:2

1:0 Обамеянг 13
2:0 Обамеянг 41
3:0 Бейерин 45
4:0 Обамеянг 47