Кристъл Палас шокира Манчестър Сити и го победи с 2:0 насред неговия „Етихад“ в 10-ия кръг на Висшата лига.

Лондончани вкараха ранен гол, след което получиха и числено предимство заради червен картон на Аймерик Лапорт, което също им помогна. Късно попадение им гарантира триумфа.

Като цяло обаче те играха добре в защита, а и шампионите не показаха обичайната си игра в нападение и създадоха твърде малко положения.

Това бе втората загуба за Сити след онази в първия кръг срещу Тотнъм, като тимът остава с 20 точки, но вече на 5 от лидера Челси. В същото време Палас най-после постигна победа, която заслужаваше много по-рано. Това бе едва втори триумф за хората на Патрик Виейра, които обаче вече имат 12 точки и се изкачиха в класирането.

Началото бе шокиращо, защото гостите поведоха в 6-ата минута. Галахър отне от Лапорт, който подцени ситуацията, създаде се ситуация двама на един и Заха получи леко вляво, стреля не много остро, но топката все пак влезе в далечния ъгъл. Преднина за Палас и гол №50 във Висшата лига за Заха!

Гражданите опитаха да натиснат, но не успяваха да стигнат до добри ситуации в следващите минути, което бе разочароващо за феновете им. Освен това пресата на Орлите също вършеше работа и затрудняваше шампионите.

Все пак в 19-ата минута след една статична ситуация Жезус получи шанс да стреля, но прати топката право в ръцете на Гуаита. След това пак трябваше да минат още няколко минути преди Грийлиш да намери Кансело, който центрира към далечната греда, където Жезус овладя и потърси Бернардо, но лайнсменът сигнализира, че топката е напуснала очертанията на терена.

Сити обаче не играеше добре, което бе крайно необичайно. Все пак Грийлиш намери Кансело, който потърси далечния ъгъл, но след рикошет се стигна до корнер, който не донесе нищо. Палас дебнеше за контри и при една от тях Аю стреля, но над целта.

В 45-ата минута за домакините стана още по-тежко. Заха атакува и набра скорост, а Аймерик Лапорт го спря с цинично нарушение. Защитникът бе последен в защита и след намесата на ВАР бе изгонен, въпреки че нарушението бе доста далеч от вратата. Преценката бе, че това е предотвратяване на чиста голова възможност. След последния сигнал  се стигна до сдърпване между играчи на двата отбора, но реферът успокои обстановката с жълт картон за Едерсон.

Гуардиола не направи смени, а втората част започна с хубава възможност пред Родри след пас на Грийлиш, но испанецът стреля над вратата. Палас обаче дебнеше за контри и при една от тях Галахър намери свободния Гуехи, който обаче от 5-6 метра стреля покрай целта и пропусна.

Макар и в намален състав Небесносините станаха по-опасни в нападение. Грийлиш изведе Жезус зад защитата леко вдясно, но неговият диагонален удар бе насочен право във Висенте Гуаита.

Последва отменен гол за категорична засада на Заха, след което домакините изравниха. Фодън даде отлично подаване и Жезус реализира. Пасът бе фантастичен, но последва намеса на ВАР и в крайна сметка Фодън се оказа в засада, макар и минимална. Палас продължи да води!

Последваха претенции за дузпа след едно падане на Жезус, но реферът не се впечатли. В 64-ата минута Палас пропусна да реши всичко. Аю стреля крайно неточно от добра позиция, след което Кансело опита късмета си, но Гуаита се справи.

Сити продължи да търси равенството. Жезус прати топката над вратата с глава, но постепенно лондончани задушиха атаките на фаворита. Галахър отправи остър удар, с който обаче Едерсон се справи. Гуардиола пусна Марез и Стърлинг в отчаян опит тимът му да избегне загубата.

Нищо обаче не помогна. В 88-ата минута Палас си подпечата триумфа. Конър Галахър получи награда за великолепното си представяне, като се включи при една атака и с мощен удар вкара втория гол за отбора си, за да направи триумфа още по-сериозен.

Манчестър Сити – Кристъл Палас    0:2