Манчестър Юнайтед и Арсенал завършиха 1:1 в последния мач от 7-мия кръг на Висшата лига. Двата отбора изиграха много мъжки двубой на “Олд Трафорд”, но в крайна сметка не определиха победител. Скот Мактоминей даде аванс на “червените дяволи” след фамозен удар в 45-та минута, а в началото на второто полувреме Пиер-Емерик Обамеянг изравни след кошмарна грешка на Аксел Туанзебе. Куриозното беше, че първоначално голът бе отменен заради засада.

След поделените точки Арсенал е на 4-та позиция с 12, на 2 зад третия Лестър. Манчестър Юнайтед е на 10-то място с 9 точки. Това е най-слабият старт в историята на Юнайтед от сезон 1989-1990 г., когато след 7 кръга тимът бе спечелил 7 точки.

Още преди двубоя стана ясно, че ще има исторически момент, след като крилото на Арсенал Букайо Сака стана най-младият играч, започвал като титуляр в дербито с Юнайтед - 18 години и 25 дни. В същото време Пол Погба записа мач номер 100 за “червените дяволи”, в които има 24 гола и 25 асистенции, докато Аксел Туанзебе започна като титуляр за тима си за първи път от май 2017 година.

Иначе първото полувреме бе доста равностойно. Изсипалият се над Манчестър дъжд предразположи двата отбора да водят битка повече от 90 минути, а положенията пред двете врати не бяха много. След половин час игра Андреас Перейра проби в половината на Арсенал и отправи коварен удар, който обаче бе отразен от Лено.

Първият точен удар в срещата дойде едва в 29-ата минута. Тогава Андреас Перейра направи пробив на скорост, финтира защитник и стреля по земя, но Лено бе на мястото си и успя да отрази удара му.

Най-доброто положение за Арсенал беше в 44-та минута, когато при бърза контраатака Виктор Линдельоф се подхлъзна в най-неподходящия момент. Сака навлезе в наказателното поле и стреля по диагонала, но Де Хеа изби. Топката обаче попадна у Матео Гендози, който на метри от вратата не успя да преодолее стража на Юнайтед. Де Хеа направи геройско спасяване и изби в ъглов удар.

Секунди по-късно “червените дяволи” поведоха. Джеймс показа спринтьорските си умения и пороби по дясното крило, но подаването му към Рашфорд бе отклонено от защитник на Арсенал. Рашфорд все пак стигна до топката до аутлинията и я върна към границата на наказателното поле, където Скот Мактоминей я посрещна подобаващо. Шотландецът така насочи топката под гредата, че Лено само я изгледа - 1:0 за Юнайтед.

Равностойната игра продължи и след почивката, като в 58-та минута Арсенал изравни при странни обстоятелства. Аксел Туанзебе сбърка много фатално при изнасянето на топката, а Сака изведе Обамеянг сам срещу Де Хеа. Габонецът без проблеми копна топката над вратаря, но радостта му бе кратка, тъй като страничният съдия вдигна засада. Повторенията обаче показаха, че Обамеянг е поне на два метра зад последния в защитата на Юнайтед по време на подаването. Главният съдия се консултира с помощниците си и след това категорично посочи центъра - 1:1.

Минута по-късно Арсенал можеше да смълчи още повече трибуните на “Олд Трафорд”. Калъм Чеймбърс центрира много добре от дясното крило към точката на дузпата, където Сака бе оставен сам и стреля без подготовка. Топката обаче се отклони в тялото на Хари Магуайър и мина над вратата.

Последваха много силни минути на Юнайтед. В 64-та фалцов удар на Пол Погба от границата на наказателното поле мина на сантиметри от гредата. В 70-та пък след центриране на Ашли Йънг от ъглов удар Мактоминей остана на метри от вратата, но прати топката с глава над гредата. Три минути по-късно пък Хари Магуайър се оказа на стрелкова позиция и от границата на наказателното поле изпрати топката под гредата, но Лено с котешки рефлекс успя да избие.

В добавеното време на срещата Маркъс Рашфорд опита късмета си от свободен удар на метри от наказателното поле. Нападателят стреля мощно във вратарския ъгъл, но Лено внимаваше и запази равенството за тима си.

Манчестър Юнайтед - Арсенал 1:1

1:0 Скот Мактоминей 45’

1:1 Пиер-Емерик Обамеянг 58’

Манчестър Юнайтед: Де Хеа, Йънг, Линдельоф, Магуайър, Туанзебе, Мактоминей, Погба, Лингард (74 - Фред), Перейра (74 - Грийнууд), Джеймс, Рашфорд

Арсенал: Лено, Колашинац, Луис, Сократис, Чеймбърс, Джака, Гендузи, Торейра (55 - Себайос), Сака (80 - Уилък), Пепе (74 - Нелсън), Обамеянг