Барселона разпиля Eспаньол с 4:0 като гост в двубой от 15-ия кръг на Ла Лига, игран на стадион "Корнея Ел Прат".

Над всички отново беше голямата звезда на "блаугранас" Лионел Меси, вкарал на два пъти от преки свободни удари.

Шампионите тотално надиграха своя противник и до почивката вече бяха напред с цели три гола, дело на Меси, Осман Дембеле и Луис Суарес.

В средата на второто полувреме Меси вкара от още по-голяма дистанция, ликвидирайки интригата. Близо четвърт час преди края гол на Дуарте беше отменен от системата VAR заради засада.

Така Барселона събра 31 точки на върха, докато Еспаньол пропадна до девето място с 21 пункта на сметката си.

Момчетата на Ернесто Валверде наложиха пълен контрол над кълбото още от самото начало и разиграваха умело своя противник, който обаче все пак успяваше да отблъсне набезите пред наказателното си поле.

Вече изминали десетина минути игра, когато натискът на Барса не даваше никакъв резултат, но пък за сметка на това Еспаньол създаде първата си опасна атака. Тя обаче приключи с неточния изстрел на Иглесиас.

В 17-ата минута Барселона поведе чрез голмайстор №1 в историята на това съперничество Лионел Меси. Аржентинецът демонстрира невероятната си класа, вкарвайки по фантастичен начин от пряк свободен удар с левия крак в горния десен ъгъл.

Малко след това Луис Суарес пропусна златна възможност да прати в много тежък нокдаун обърканите домакини, стреляйки право в обсега на вратаря при страхотно подаване в наказателното поле.

Барса все пак удари за втори път в 26-ата минута, използвайки по най-добрия начин страховития си натиск и дълбоката преса. Меси успя да задържи топката и да пусне вляво за Осман Дембеле, който вкара с класен диагонален удар.

Десетина минути преди почивката Луис Суарес нацели десния страничен стълб, а малко след това ударът от воле на Жорди Алба срещна тялото на съперников футболист. После топката отново срещна гредата при коктакт на Меси, но съдийската бригада маркира засада. В същото време опитите на Еспаньол бяха слаби или доста неточни.

В последната минута на първата част Барса нанесе трети тежък удар. Дембеле изведе Луис Суарес, който надигра Давид Лопес и изненада Диего Лопес с удар от нищожен ъгъл!

В началото на второто полувреме Барселона се отказа от търсенето на четвърти гол и почти изцяло се отбраняваше, като очевидно целеше да пести енергия. Преди изтичането на час игра Меси пропусна страхотен шанс срещу Диего Лопес, а на отсрещната врата Перес не успя да преодолее тер Стеген.

В 65-ата минута Меси окончателно сложи точка на спора с ново феноменално изпълнение от пряк свободен удар, много по-трудно от първото заради по-голямата дистанция. Този път Лео стреля в горния ляв ъгъл и не остави шансове на Диего Лопес.

Влезлият като резерва Коутиньо пропусна сам срещу вратаря и в 73-ата минута гостите бяха наказани от Оскар Дуарте, вкарал от воле след центриране в наказателното поле. Системата VAR обаче оказа, че футболистът на домакините е в положение на засада и голът беше отменен.

Баптистао пробва хубав удар пет минути преди края на редовното време, а малко след това беше отказан от тер Стеген. Като цяло домакините вече не си вярваха, че ще вкарат и почетен гол, а гостите бранеха спокойно гръмкия си аванс.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/JmX7UvT5NUc" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Eспаньол - Барселона 0:4

0:1 Лионел Меси - 17'
0:2 Осман Дембеле - 26'
0:3 Луис Суарес - 45'
0:4 Лионел Меси - 65'

Eспаньол: Диего Лопес, Давид Лопес, Дуарте, Хави Лопес, Дидак, Рока, Санчес, Дардер (Гранеро - 76'), Перес (Баптистао - 59'), Мелендо (Гарсия - 63'), Иглесиас

Барселона: Тер Стеген, Пике, Ленгле, Алба, Семедо, Бускетс, Видал, Ракитич (Денис Суарес - 82'), Дембеле (Коутиньо - 68'), Меси, Луис Суарес (Мунир - 79')