Барселона и Атлетик Билбао завършиха наравно 0:0 в двубой от 24-ия кръг на испанската Ла Лига, игран на стадион "Сан Мамес".

Футболистите на треньора Ернесто Валверде доминираха почти през цялото време на срещата, но през първото полувреме домакините могат да съжаляват, че не отбелязаха попадение, тъй като създадоха повече опасности пред Марк-Андре тер Стеген. През втората част двата отбора почти не спряха да се атакуват, но в крайна сметка дербито не излъчи победител.

Така Барса вече има 51 точки и е на 6 пред новия си преследвач Реал Мадрид, който вчера победи градския съперник Атлетико с 3:1. Атлетик пък е 14-и с 27 пункта.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/dCJlFZWolRE" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Домакините наложиха дълбока преса, която да притисне каталунците в началото на срещата. Постепенно обаче гостите разгърнаха играта си и започнаха да предприемат действия към вратата на баските.

Първата опасност дойде в 11-ата минута, когато Артуро Видал сбърка в средата на терена и Юри Берчиче открадна топката. Футболистът нахлу в наказателното поле отляво и нанесе опасен диагонален изстрел по земя. Кълбото обаче мина на сантиметри от лявата греда на Марк-Андре тер Стеген.

В 17-ата минута Мартин Сусаета получи добро подаване на границата на наказателното поле. Футболистът отправи прекрасен техничен удар, но Тер Стеген показа класа и спаси по атрактивен начин. При последвалия ъглов удар вратарят на каталунците увисна при центрирането и само късметът спаси гостите от попадение в тяхната врата.

В 22-ата минута Лионел Меси отправи типичното за него диагонално центриране дълбоко в пеналтерията. Там Луис Суарес бе много близо до това да засече подаването, но се размина на косъм с топката.

Две минути по-късно грешка в защитата на Барселона позволи на Дани Гарсия да направи едно от най-красивите положения в мача. Футболистът отигра положението с красива задна ножица. Ударът му обаче не беше достатъчно силен и Тер Стеген улови.

В 26-ата минута вратарят Яго Ерерин изостави вратата си и Лионел Меси успя да насочи от около 25 метра, но нямаше късмет и кълбото кацна върху напречната греда. Секунда по-късно съдията назначи засадата. Повторенията обаче показаха, че няма засада.

В 37-ата минута Меси овладя топката, дриблира до ръба на наказателното поле и нанесе мощен удар в долния десен ъгъл. Яго Ерерин опита да улови, но топката отскочи от него и напусна очертанията на терена.

В 41-ата минута високо подаване в наказателното поле беше посрещнато от Раул Гарсия, който шутира малко встрани от лявата греда. Испанецът настояваше яростно за корнер, но съдията реши друго. Повторенията ясно показаха, че топката се отклонява от крака на Сержи Роберто и това е очевиден корнер. Така първото полувреме завърши без голове.

През втората част Барселона увеличи оборотите и натисна още повече домакините в тяхното наказателно поле. В 54-ата минута Меси опита да отбележи от свободен удар на средно разстояние, но завъртя топката на няколко сантиметра над напречната греда.

В следващите минути играта чувствително се накъса, от което пострадаха и интересните положенията пред двете врати.

В последните минути на срещата домакините на няколко пъти бяха близо до попадението, но сериозни пропуски на Иняки Уилямс и Раул Гарсия не позволиха на баските да стигнат до трите точки.

В добавеното време съдията Карлос Дел Серо дава сигнал за преглед чрез VAR и отива да провери дали това е дузпа. След консултация със системата за видеоповторение обаче реферът прецени, че няма причина да отсъди наказателен удар

Атлетик Билбао - Барселона 0:0

Атлетик: Ерерин, Де Маркос, Йерай, Мартинес, Баленсиага, Бенят (Сан Хосе 57'),Д. Гарсия, Сусаета (Муняин 62'), Р. Гарсия, Юри, Уилиямс (Кодро 90')
Треньор: Гайска Гаритано

Барселона: Тер Стеген, Семедо, Пике, Ленгле (Вермален 88'), Роберто, Ракитич, Бускетс, Видал (Аленя 64'), Коутиньо (Дембеле 75'), Меси, Суарес
Треньор: Ернесто Валверде