Барселона се класира за 1/4-финалите на Шампионската лига, след като победи Олимпик Лион с 5:1 в реванша на стадион "Камп Ноу". Първата среща между двата тима завърши 0:0.

Напук на драматичните резултати из последните мачове в турнира на богатите, каталунците не позволиха изненада в собствения си дом и хладнокръвно стигнаха до триумфа. Лионел Меси (18') донесе гола на успокоението в началото на срещата след елегантно изпълнена дузпа в стил "Паненка". Филипе Коутиньо (31') удвои преднината за домакините, а като за капак на всичко вратарят на Лион - Антъни Лопес получи контузия и бе принудително заменен.

През втората част Люка Тусар (59') върна едно попадение. Малко по-късно обаче Меси (78') отново се разписа. В края на дувбоя Жерард Пике (81') и Усман Дембеле (86') също бяха точни за каталунците.

Така Барса вече чака своя противник на 1/4-финалите. Каталунците ще научат следващия си съперник в петък, когато е жребият.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/FQCG1sFkta0" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Домакините започнаха доста агресивно двубоя, търсейки ранно попадение, което до някаква степен да намали напрежението. Това можеше да се случи още в 4-ата минута, когато Лионел Меси получи топката на границата на наказателното поле и я промуши между защитниците на французите. Антъни Лопес обаче внимаваше и спаси.

В следващите минути започна да дирижира случващото се на терена и футболистите започнаха да разменят традиционните си къси пасове по земя, чакайки грешка в отбраната на Лион.

Отбранителната линия в крайна сметка се пропука, когато Джейсън Денайър спъна в пеналтерията откъсващия се Луис Суарес. Ситуацията беше спорна и съдията Шимон Марчиняк се консултира с ВАР преди да посочи бялата точка. Лионел Меси се нагърби с отговорността и хладнокръвно отбеляза в стил "Паненка".

Само две минути по-късно гостите можеха да изравнят резултата. Мемфис Депай затрудни защитата на каталунците, сменяйки посоката на атаката. Бързоногият футболист подаде към Муса Дембеле, който от дъгата на наказателното поле стреля покрай вратата.

В 31-ата минута Барса удвои преднината си. Луис Суарес нахлу в пеналтерията, залъга Антони Лопес, който беше излязъл да го посрещне, и подаде към необезпокоявания Филипе Коутиньо, който с лекота прати топката във вратата - 2:0.

В 41-ата минута Меси се озова очи в очи с резервния вратар на Лион - Матийо Горжелен. Аржентинецът опита да го прехвърли, но стражът "хлапетата" не позволи това да се случи. Така първото полувреме завърши без повече голове.

През втората част Барса продължи да владее повече топката и това доведе до нова опасност пред вратата на французите. Меси получи добро подаване от Артур дълбоко в пеналтерията. Аржентинецът прехвърли Горжелен, но в последния момент Денайер геройки изчисти топката на метър от голлинията.

Постепенно гостите вдигнаха темпото и успяха да върнат едно попадение в в 59-ата минута. Люка Тусар се оказа на правилното място при грешка в защитата на Барса. След последвалото меле в наказателното поле, топката попадна в краката на футболиста и той я прати във вратата. Ситуацията отново принуди намесата на ВАР, тъй като останаха съмнения дали Марсело не извърши нарушение срещу Клеман Ленгле.

Попадението даде крила на французите и те отново създадоха проблеми на каталунската отбрана в 66-ата минута. Мемфис Депай успя да засече центриране в наказателното поле и се опита да изненада Марк-Андре тер Стеген, шутирайки от трудна позиция. Ударът му обаче бе слаб и вратарят спаси с лекота.

В 78-ата минута отново Лионел Меси донесе гола на успокоението. Звездата на Барса навърза централните защитници на Лион и с десния крак шутира. Горжелен успя да играе с топката, но тя все пак се дотъркаля във вратата.

Три минути по-късно Жерард Пике също опъна мрежата на гостите. Опасна контраатака на каталунците завърши с извеждащо подаване на Меси дълбоко в наказателното поле към бранителя, който от малък ъгъл прати топката във вратата.

В края на двубоя Усман Дембеле оформи крайния резултат. Меси записа нова асистенция, подавайки към французина, който с едно докосване преодоля Горжелен - 5:1.

Барселона - Олимпик Лион 5:1

Голмайстори: Лионел Меси (18'д., 78'), Филипе Коутиньо (31'), Люка Тусар (59'), Жерард Пике (81'), Усман Дембеле (86')

Барселона: Тер Стеген, Роберто (Семедо 83'), Пике, Лангле, Алба, Ракитич, Бускетс, Артур (Видал 73'), Коутиньо (У. Дембеле 70') Меси, Суарес
Треньор: Ернесто Валверде

Олимпик Лион: Лопес (Горжелен 34'), Дюбоа, Денайер, Марсело, Марсал, Менди (Корне 78'), Тусар, Фекир, Индомбеле, М. Дембеле, Депай (Траоре 73')
Треньор: Бруно Хенесио