България победи Латвия в невероятна баскетболна европейска квалификация в Ботевград със 110:104 след 2 продължения.

Хората на Росен Барчовски се бориха здраво не загубиха вярата си, въпреки че в края на редовното време изглеждаха загубени. Те обаче показаха характер и взеха ценен успех, който е много важен след загубата от Гърция в петък.

Началото бе равностойно и резултатно, като в първите минути имаше няколко равенства. Стрелбата на латвийците вървеше и те поведоха с 18:14, но българите бързо отговориха с 5 поредни точки, а първата четвърт приключи при 22:21 за домакините.

Във втората латвийците направиха серия от 8:0, но Дий Бост спря пропадането с 2 поредни тройки. Високият процент на гостите при изстрелите обаче се запази и Латвия водеше с 37:36 на почивката.

След паузата двубоят остана оспорван, преди гостите да успеят да дръпнат с 61:51 след няколко точни стрелби и лоши нападения на националите. Българите обаче стопиха пасива до 63:58 преди решаващите 10 минути.

В тях българският тим изравни при 67:67, а Данчо Минчев вдигна трибуните с мощна забивка с 2 ръце. Хората на Росен Барчовски обаче, направиха 4 нарушения за 2 минути и половина и това постави съперника в много добра позиция.

Освен това латвийците реализираха важни стрелби отдалеч и по-малко от 2 минути преди края дръпнаха със 81:74, което бе на път да се окаже решаващо. Българите обаче не се отказаха, а гостите направиха пропуски от наказателната линия. След един от тях при 85:82 Дий Бост отклони към Станимир Маринов, който наниза невероятна тройка с табло 4 секунди преди края, за да прати мача в продължение!

В него драмата продължи, като България поведе с 94:91, но 5 поредни точки на Шкеле пак изведоха латвийците напред минута преди края. Данчо Минчев изравни от наказателната линия, а след това латвийците пропуснаха от трайката. Дий Бост също не успя от дистанция, но Чавдар Костов овладя и бе фаулиран 3 секунди преди края.

Той обаче изпусна и при двата опита, а играч на гостите стреля със сирената от своята половина и за ужас на феновете реализира невероятен кош! Всички в залата замръзнаха, но за радост съдиите преразгледаха положението и се оказа, че не е успял да стреля навреме и се стигна до ново продължение.

42 секунди преди края Станислав Ваклинов вкара кош и фаул за 105:100, но Жагарс върна тройка на другия край. След това топката стигна до Дий Бост, който виждайки, че ще бъде фаулиран, се вдигна от тройката и реализира по невероятен начин от 9 метра, за да гарантира победата.

България – Латвия 110:104 (22:21, 14:16, 22:26, 27:22 (11:11, 14:8)
България: Костов 19, Минков 11, Бост 26, Ваклинов 5, Янев 14 (Маринов 16, Минчев 11, Димитров 5, Аврамов, Иванов, Захариев 2)
Латвия: Лакса 10, Шкеле 15, Ате, Мейерс 27, Мейерис 20 (Чаварс 8, Гулбис 3, Жагарс 13, Блумс, Бутянковс 2, Курукс 6, Сирснинш)