Германският хегемон Байерн Мюнхен дръпна с цели 14 точки на върха в Бундеслигата, побеждавайки Байер Леверкузен с 3:1 като гост на старта на пролетния полусезон.

Баварците откриха резултата на стадион "БайАрена" чрез Хави Мартинес, а след близо час игра Франк Рибери удвои. Малко преди гола на французина напречната греда спаси мюнхенци при шута на Бейли.

Двайсетина минути преди края Фоланд намали след щастлив рикошет в тялото на Зюле, но в добавеното време Хамес Родригес сложи точка на спора с перфектно изпълнение от пряк свободен удар. Така баварците сложиха край на сушата си четири поредни мача във всички турнири без вкаран гол на терена на "аспирините".

Момчетата на Юп Хайнкес събраха 44 точки на върха, а след първата си загуба за последните 13 кръга Леверкузен остава на четвърта позиция с 28 пункта.

Двата отбора наложиха високо темпо още от самото начало и гостите стигнаха до първата добра възможност, но шутът на Франк Рибери след хубавото подаване на Ариен Робен беше блокиран.

"Аспирините" действаха доста твърдо и на моменти дори грубо в единоборствата, затова реферът Даниел Зиберт реши да охлади ентусиазма им с два ранни жълти картона. Последва свиреп диагонален изстрел на Артуро Видал, но Бернд Лено внимаваше и спаси.

Тъкмо беше изминал четвърт час игра, когато и Байер стигна до първа голова възможност. Доминик Кор надскочи Хамес Родригес при изпълнение на корнер и отправи много хубав удар с глава, но кълбото прелетя покрай страничната греда.

След това Хамес Родригес шутира мощно, но неточно, а Лено отрази сравнително слаб удар на Видал. На отсрещната врата Ларс Бендер опита късмета си, но без успех.

Беше изминал половин час игра, когато Байерн откри резултата. Артуро Видал стреля с глава и Свен Бендер блокира топката, но тя попадна у Хави Мартинес и той вкара отблизо с левия крак. В оставащите минути до края на първата част Мартинес и Зюле бяха неточни с глава, а Робен беше блокиран.

Близо десетина минути след почивката Леверкузен беше много близо до изравняването, но хубавият удар на Бейли срещна напречната греда. Байерн веднага контраатакува, но Мюлер не уцели вратата.

Точно когато изглеждаше, че Байер ще натисне в търсене на изравняването, шампионите показаха защо водят толкова убедително на върха. Хамес Родригес намери Франк Рибери, който нахлу в наказателното поле и завърши с плътен удар в близкия ъгъл, за да вкара първия си гол за сезона.

Късметът обаче покри Леверкузен двайсетина минути преди края на редовното време, когато слаб удар на Фоланд завърши с двоен рикошет и топката влетя в мрежата зад Улрайх след като се отби в тялото на Никлас Зюле.

Пет минути след това Фоланд можеше да изравни, но в последния момент Боатенг подложи крака си, като в тази ситуация аплодисментите бяха за Кай Хаверц, който разсече отбраната на гостите. Последва тупалка на резервата Аларио, но без успех.

В добавеното време Хамес Родригес сложи точка на спора с перфектно изпълнение от пряк свободен удар в горния ляв ъгъл, който самият той успя да си изработи след финт пред границата на наказателното поле срещу Свен Бендер.

Байер Леверкузен - Байерн Мюнхен 1:3

0:1 Хави Мартинес - 32'
0:2 Франк Рибери - 59'
1:2 Кевин Фоланд - 70'
1:3 Хамес Родригес - 91'

Байер Леверкузен: Лено, Свен Бендер, Та, Уендел, Ларс Бендер, Кор (Аларио - 65'), Белараби (Хенрихс - 59'), Хаверц, Бейли, Брандт (Мемеди - 77'), Фоланд

Байерн Мюнхен: Улрайх, Боатенг, Зюле, Алаба, Рафиня, Мартинес, Видал, Хамес, Рибери (Вагнер - 79'), Робен (Коман - 65'), Мюлер (Толисо - 92')