Борусия Мьонхенгладбах яде голям пердах от Байерн Мюнхен, губейки с 1:5 у дома в дербито на 24-ия кръг в германската Бундеслига.

Шампионите осъществиха истински блиц-криг, натискайки още от първата секунда. Хави Мартинес откри с глава във втората минута, а Томас Мюлер удвои малко след изтичането на десетата. Байерн създаде куп чисти голови положения, но ги пропусна и Ларс Щиндъл върна надеждите на своите в 37-ата минута.

Втората част обаче започна като първата - с пропуск и моментално попадение на гостите, като този път Роберт Левандовски се реваншира и вкара майсторски след пас на Тиаго. Четвърт час преди края Серж Гнабри сложи окончателно точка на спора. В 91-ата минута Левандовски се разписа от дузпа.

Така първенецът Байерн събра 54 точки и вече изостава от лидера Борусия Дортмунд само по голова разлика. Борусия Мьонхенгладбах (43 пункта) се свлече до четвърта позиция.

Първата искра на стадион "Борусия Парк" беше разпалена още в 30-ата секунда, когато Роберт Левандовски беше изведен от Томас Мюлер сам срещу вратаря и стреля в долния десен ъгъл с левия крак, но Ян Зомер спаси по феноменален начин.

При изпълнението на корнера Хави Мартинес изблъска Елведи в наказателното поле и заби топката с глава в горния десен ъгъл, но Феликс Цвайер зачете попадението. Интересното е, че испанецът се разписва във втори пореден кръг, след като беше "капо" в продължение на 13 месеца преди това.

Бяха изминали десетина минути игра, когато Байерн нанесе своя втори тежък удар. Серж Гнабри центрира отляво и пред границата на малкия пеналт Томас Мюлер стреля от движение. Първоначално Зомер спаси, но световният шампион направи успешна добавка отблизо.

В средата на първата част атрактивно попадение на Аласан Плея правилно беше отменено заради очевидна засада, като постепенно Гладбах живна и все по-често играта се водеше в половината на техните гости. Байерн отвърна с бърза контраатака, но Зомер отново отказа Левандовски.

Байерн можеше да вкара още един гол след поредното излизане на свой играч срещу Зомер. Този път шансът беше на бутонката на Гнабри, но неговият плътен изстрел беше спасен от стража на Борусия. Домакините отвърнаха с добра акция и силен, но леко висок снаряд на Щиндъл.

В 37-ата минута обаче Ларс Щиндъл се реабилитира, защото върна своите в играта. Торган Азар провря кълбото между краката на Зюле и Боатенг само изгледа как Щиндъл бележи с левачката първото си попадение месец ноември миналата година насам.

Байерн Мюнхен започна второто полувреме така, както и първото - с натиск и бързо попадение. Първо Хамес Родригес направи голям пропуск след бърза контраатака, но секунди след това Тиаго изведе Роберт Левандовски и полякът отбеляза майсторски след завъртане.

Гладбах имаше две добри положения в следващите си акции - снаряд на Вендт облиза мрежата, а след това влезлият като резерва Закария би неточно. Два пропуска за Байерн направи Левандовски, чиято ефективност днес не беше особено висока.

Четвърт час преди края на редовното време смехотворната защита на Борусия остави напълно непокрит Левандовски, който на два пъти беше отказан от Зомер, но Гнабри направи успешна добавка.

В последната минута на редовното време Кимих падна в наказателното поле след задържане от Азар и Цвайер посочи бялата точка. Направилият куп пропуск днес Левандовски стреля в долния ляв ъгъл и не сбърка.

Борусия Мьонхенгладбах - Байерн Мюнхен 1:5

0:1 Хави Мартинес - 2'
0:2 Томас Мюлер - 11'
1:2 Ларс Щиндъл - 37'
1:3 Роберт Левандовски - 47'
1:4 Серж Гнабри - 75'
1:5 Роберт Левандовски - 91', дузпа

Борусия Мьонхенгладбах: Зомер, Гинтер, Елведи, Ланг (Джонсън - 75'), Вендт, Крамер, Нойхаус (Закария - 65'), Хофман (Рафаел - 72'), Азар, Плея, Щиндъл

Байерн Мюнхен: Нойер, Боатенг, Зюле, Кимих, Рафиня, Мартинес, Тиаго, Хамес (Ренато - 80'), Мюлер (У-Йон - 86'), Гнабри (Дейвис - 83'), Левандовски