С леко съдийско побутване Борусия Дортмунд победи Инголщадт с 2:0 в мач от 19-ия кръг на германската Бундеслига, състоял се на стадион "Сигнал Идуна Парк".

Без пипналите вирус Илкай Гюндоган и Марко Ройс домакините изиграха доста посредствен за стандартите си мач, изпитвайки сериозно трудности с отличната защита на баварския тим.

Борусия наложи временен натиск едва в края на първата част, а в средата на второто полувреме автогол на Матс Хумелс беше отменен, предизвиквайки дискусии.

Такива имаше и четвърт час преди края, когато Обамеянг откри резултата с глава, макар да останаха съмнения за засада при центрирането на Пишчек към него. Десетина минути по-късно габонецът сложи точка на спора с втория си гол в мача и №20 през кампанията в първенството.

Вторият Борусия събра 44 точки и изостава на пет от лидера Байерн, който играе утре. В същото време "жълто-черните" са вече на десет точки пред третия Херта. Инголщадт е десети с 23 пункта.

Срещата започна точно така, както се очакваше - гостите се отбраняваха дълбоко в своята половина, но действаха много акуратно и организирано, без да оставят никакви положения на своя опонент.

Малко преди да измине четвърт час игра баварският отбор създаде първата опасност, но Роман Бюрки отрази тупалката на Лезкано от дистанция. На отсрещната врата Сократис стреля с глава след включване в атака, но над напречната греда.

В следващите минути липсваха интересни атаки, като двата тима много често губеха топката. Преди да изтече половин час игра отново гостуващият тим създаде смут при една от редките си акции. Лезкано преодоля Бюрки, но не успя да довърши започнатото под натиска на Хумелс и Пишчек.

Едва десетина минути преди паузата Борусия стигна до добро положение. Вратарят Йозджан изби удара на Пиер-Емерик Обамеянг от движение и в малкото наказателно поле останалият под топката Адриан Рамос опита добавка, но без успех.

Към края на първото полувреме Борусия осъществи натиск, но вратарят на гостите се справи на два пъти при ударите на Обамеянг и при опасното центриране на Мхитарян, получило се като шут към вратата.

Десетина минути след почивката Обамеянг стреля чрез завъртане в наказателното поле при центриране отляво, но вратарят улови спокойно.

В средата на второто полувреме се стигна до доста дискусионен момент - Матс Хумелс се опита да върне топката към Бюрки, но си вкара комичен автогол от двайсетина метра. Капитанът на рурци обаче имаше претенции за нарушение на Лезкано и реферът отмени автогола.

Малко след това именно Хумелс можеше да вкара в правилната врата, но ударът му с глава при изпълнение на корнер профуча покрай десния страничен стълб.

В 77-ата минута Борусия най-после откри резултата. Центриране на Лукаш Пишчек отдясно беше засечено с глава от голмайстора на Бундеслигата Обамеянг и този път Йозджан нямаше какво да стори. Повторенията обаче показаха съмнения за тънка засада.

Пет минути след това Дурм опропасти невероятна атака на своите, при която домакините имаха числено предимство. Бекът напредна, забави се с паса и сервира кълбото на краката на бранител.

В 86-ата минута Обамеянг сложи точка на спора, заковавайки противника с второто си попадение в мача и негово 20-а в Бундеслигата този сезон. Асистенция записа Гонсало Кастро, извел габонеца хитро зад защитата.

Борусия Дортмунд - Инголщадт 2:0

1:0 Пиер-Емерик Обамеянг - 77'
2:0 Пиер-Емерик Обамеянг - 86'

Дортмунд: Бюрки, Сократис, Хумелс, Пишчек, Дурм, Гинтер, Вайгъл (Кастро - 55'), Кагава (Ляйтнер - 55'), Мхитарян, Рамос (Пулишич - 68'), Обамеянг

Инголщадт: Йозджан, Матип, Хюбнер, Бауер, Да Коста, Кристиансен, Роджър, Моралес, Хартман (Лекс - 71'), Лезкано (Коен - 88'), Леки (Брежери - 84')