Челси постигна четвърта поредна победа от четири мача в групите на Лига Европа, след като надделя с 1:0 като гост над БАТЕ Борисов.

Единственият гол на стадиона в Беларус отбеляза Оливие Жиру в началото на второто полувреме. Двата отбора направиха приятен мач, въпреки че условията му за провеждане не бяха от най-добрите – ниски температури и мъгла. Белорусите пък нацелиха три греди.

В другата среща от група L на турнира Георги Миланов донесе успеха на МОЛ Види с 1:0 при домакинството на ПАОК. В класирането лондончани имат пълен актив от 12 точки, унгарците са с 6 т., а БАТЕ и гърците остават с по 3 т. В следващия кръг белорусите приемат МОЛ Види, а ПАОК гостува на "Стамфорд Бридж".

Мениджърът на англичаните Маурицио Сари беше направил цели седем промени от последната среща на отбора срещу Кристъл Палас (3:1) от Висшата лига. Единствено Кепа Арисабалага, Рос Баркли, Жоржиньо и Педро Родригес запазиха местата си. В атака действаше Оливие Жиру, подпомаган още от голямата звезда Еден Азар.

През първото полувреме на "Борисов Арена" Челси имаше териториално надмощие, но домакините създадоха по-чистите голови положения. Най-напеченият момент дойде в 11-ата минута. Тогава опитният Александър Хлеб задържа топката и подаде към Дмитрий Бага. Последва мощен удар и топката се отби в левия стълб.

Секунди след това БАТЕ изпълни корнер, при който Игор Сташевич засече с глава на близка греда, но Кепа Арисабалага с чудесна намеса изби. После белорусите спечелиха фаул на удобна позиция, но Хлеб не успя да нанесе хубав изстрел.

В средата на полувремето лондончани изнесоха играта в половината на домакините. И на два пъти Оливие Жиру пропусна, макар и от трудни положения. Първо негов изстрел беше блокиран от защитник, а в самия край на частта световният шампион засече с глава, но в аут. За първите 45 минути Челси владееше топката в 69% от времето, но така и не създаде чисто положение.

В 53-ата минута гостите откриха резултата. Емерсон центрира отляво, Жиру засече с глава на близка греда, вратарят Денис Шербитски не се намеси добре и топката влетя в мрежата му за 1:0! След гола БАТЕ пропусна два чудесни шанса да изравни. Първо Николай Сигневич нацели левия стълб, а после десният защитник Алексей Риос се озова на чиста позиция.

Той получи страхотен пас и засече от движение, но в аут. Напечените моменти бързо се пренесоха пред другата врата. Шербитски първо улови изстрел на Еден Азар, по-късно Жиру засече с глава, но отново стражът беше на мястото си. Четвърт час преди края Жоржиньо отправи шут с левия крак, но над вратата.

До края не падна нов гол, домакините уцелиха трета греда и Челси спечели с 1:0.

БАТЕ Борисов – Челси 0:1

Голмайстор: 0:1 Жиру (53)

БАТЕ: Шчербитски, Риос, Волков, Филипенко, Филипович, Драгун, Бага, Хлеб (81-Березкин), Стасевич, Скавиш (76-Мукам), Сигневич (73-Туоминен)
Треньор: Алексей Бага

Челси: Кепа, Дзапакоста, Кристенсен, Кейхил, Емерсон, Жоржиньо, Лофтъс-Чийк (64-Ковачич), Баркли, Педро (85-Хъдсън-Одой), Азар (62-Вилиан), Жиру
Мениджър: Маурицио Сари

Ст.: "Борисов Арена"