Люис Хамилтън завърши сезона във Формула 1 по шампионски, след като спечели Гран При на Абу Даби по категоричен начин.

Британският пилот на Мерцедес водеше от старта до финала, за да запише 11-ата си победа за сезона и общо 84-а в кариерата си.

Втори остана Макс Верстапен с Ред Бул, с което завърши трети в генералното класиране, докато Шарл Льоклер с Ферари завърши трети и съответно четвърти за годината.

На старта Хамилтън запази първата си позиция без проблеми, докато Верстапен остана пред двете коли на Ферари. След няколко завоя обаче, Шарл Льоклер успя да мине пред Макс, след като бе изключително бърз.

Фетел, който бе с гуми софт, също опита атака срещу холандеца, който обаче се защити отлично. Германецът обаче бе близо, докато стартиралият последен Валтери Ботас започна да си пробива път напред. Малко по-назад имаше лек контакт между пилотите на Макларън, но и двамата продължиха.

След първите обиколки пилотите получиха информация, че не могат да използват ДРС заради технически проблем. Хамилтън дръпна на почти 6 секунди в 11-ата обиколка, докато зад него Льоклер бе на 2,4 пред Верстапен. Шарл се оплака от проблем с гумите, а от Ферари повикаха и двамата си пилоти едновременно в 13-ия тур. Те получиха хард, но Фетел бе забавен и остана 6,6 секунди, като се върна 8-и, докато Льоклер бе 4-и.

Ботас бе стигнал до 4-ото място, а въпреки че Фетел го настигна няколко тура по-късно, не успя да го изпревари, дори и след като пилотите получиха разрешение да използват ДРС.

Макс влезе за смяна в 26-ата обиколка, като получи хард и се върна трети зад Льоклер. Хамилтън веднага отговори, но той така или иначе бе с огромен аванс, като се върна лидер.

Ботас мина през пита чак в 30-ия тур, също получи хард, като се върна 6-и. Верстапен пък се доближи на под секунда от 2-ия Льоклер и в 32-ата обиколка очаквано го изпревари. Ранния питстоп на Ферари ликвидира шансовете им за нещо повече.

От Скудерията обаче решиха да направят нов стоп и повикаха и двамата си пилоти. Льоклер получи софт, а Фетел гуми медиум, като монегаскът все пак се върна трети, малко пред Ботас, който изпревари Албон в 40-ата обиколка.

В следващите обиколки Шарл дръпна напред, но в последните турове започна да губи темпо и разликата започна да пада.

Пред него очаквано Верстапен и Хамилтън спокойно завършиха надпреварата.
Валтери Ботас остана 4-и, въпреки че в края настигна Льоклер, докато малко преди края Себастиан Фетел успя да изпревари Алекс Албон за 5-ото място. В десетката влязоха още Серхио Перес, Ландо Норис, Дани Квят и Карлос Сайнц.

В крайното класиране Хамилтън приключи с 412 точки, Ботас с 326, Верстапен с 278, а Льоклер с 264.