Лацио съсипа с 3:0 Рома в голямото дерби на Рим от 26-ия кръг на Серия "А".

"Орлите" поведоха чрез Филипе Кайседо (13) през първото полувреме. След почивката точни бяха две резерви Чиро Иммобиле (72-д) и Данило Каталди (89). "Вълците" също имаха своите шансове на "Олимпико", но не се възползваха. Съчетано със слабата им игра в защита, загубата дойде напълно логично.

Така битката за място в Топ 4 в калчото се завърза още повече. Лацио събра 41 точки и има мач по-малко от съперниците за заветната цел – с Удинезе. Рома остава на 5-то място с 44 т., а непосредствено пред столичните отбори за Милан и Интер.

Вижте пълното класиране в Серия "А"!

В отсъствието на невъзстановения Чиро Иммобиле, който беше на пейката, атаката на Лацио поведоха Хоакин Корея и Филипе Кайседо. Зад тях действа звездата Сергей Милинкович-Савич, по крилата бяха поставени Адам Муришич и Сенад Лулич.

Рома беше без Костас Манолас, който се оправи от мускулна контузия, но получи стомашен вирус. Така до Федерико Фацио в центъра на защитата стартира Жуан Жезус. За последно той беше титуляр на 16 декември при 3:2 над Дженоа.

Още във 2-ата минута Хоакин Корея отправи първия удар в сблъсъка, но в аут. После Лацио продължи да бъде по-активен в предни позиции и стигна до фаул на границата на пеналта. Луис Алберто обаче нацели стената пред Робин Олсен.

В 11-ата минута "орлите" полетяха! Корея с прекрасен пас изведе Филипе Кайседо, който се измъкна между Жуан Жесус и Федерико Фацио и с елегантно отиграване прати топката покрай вратаря за 1:0! После Сергей Милинкович-Савич се опита да изведе Корея, но нападателят беше спрян.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/iXybkdA5VkQ" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Рома създаде първото опасно положение в 23-ата минута. При атаката бяха трима срещу трима и завърши с удар на Един Джеко, но Томаш Стракоша изби. До края на полувремето "вълците" поеха инициативата, но така и не застрашиха вратаря на Лацио, с изключение на няколко разбърквания.

Втората част започна със страхотно положение за Рома. Младият Николо Дзаниоло овладя с десния крак и стреля с левия. Стракоша не помръдна, но топката профуча на сантиметри от вратата му. По-късно Лоренцо Пелегрини шутира, но слабо и не затрудни стража.

В 59-ата минута Стефан Ел Шааруи пробва далечно воле, което Стракоша изби в корнер, след който не последва нищо интересно. До този момент дербито на Рим беше накъсано и интересните положения липсваха. Най-активният от Рома Дзаниоло пробва да вземе нещата в свои ръце с хубав рейд, но беше блокиран в последния момент от Франческо Ачерби.

После Дзаниоло напусна терена принудително, а на негово място се появи Диего Пероти. В Лацио също последва промяна – под бурните овации на терена влезе топ реализаторът на калчото за миналия сезон Чиро Иммобиле,  голмайсторът до този момент Кайседо излезе.

В 67-ата минута Аленсадро Флоренци отправи страховит фалцов удар точно под горната греда. Стракоша обаче беше заел отлична позиция и със сетни сили изби. Секунди по-късно "вълците" пропиляха нов шанс да изравнят. Хавиер Пасторе и Джеко бяха сами на метър пред вратата, но не се разбраха кой да стреля и топката излезе в аут.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/uRCNWID1bZY" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

В 72-ата минута Лацио удвои преднината си след контра. Иммобиле с брилянтен пас изведе Корея, който беше повален от Фацио в наказателното поле. Главният съдия Паоло Мадзолени отсъди дузпа, която беше вкарана от Иммобиле с мощен удар покачи на 2:0! Крайния резултат оформи резервата Данило Каталди с бомбен удар! В продължението Александър Коларов беше изгонен за два бързи жълти картона.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/JJ0eWPz5DE8" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Лацио – Рома 3:0

Голмайстори: 1:0 Кайседо (13), 2:0 Иммобиле (72), 3:0 Каталди (89)

Лацио: Стракоша, Раду, Ачерби, Бастос, Лулич, Милинкович-Савич, Лейва, Алберто (70-Пароло), Марушич, Кайседо (64-Иммобиле), Корея (78-Каталди)
Треньор: Симоне Индзаги

Рома: Олсен, Коларов, Жесус, Фацио, Флоренци, Пелегрини, Де Роси (66-Пасторе), Кристанте, Шааруи (82-Шик), Дзаниоло (61-Пероти), Джеко
Треньор: Еузебио Ди Франческо

Рим, ст.: "Олимпико"
Съдия: Паоло Мадзолени
Жълти картони: Лулич, Милинкович-Савич, Каталди, Раду (Лацио); Жесус, Фацио, Джеко, Коларов (Рома)