Италианският хегемон Ювентус постигна инфарктна победа с 4:3 над Наполи в голямото дерби от 2-ия кръг на Серия "А".

Шампионите едва не допуснаха грандиозна издънка, след като пропиляха аванс от три чисти попадения. В продължението на сблъсъка обаче Калиду Кулибали си заби автогол, въпреки че не беше притесняван от никого.

Иначе головата си сметка за сезона откри Кристиано Роналдо, а Данило вкара първия си гол за Юве с първото си докосване на топката като футболист на торинци. Завърналият се Гонсало Игуаин също беше точен.

Наполи успя да излезе от ада и стигна до изравняване, въпреки че изоставаше с 0:3. Точни бяха три нови попълнения: Костас Манолас, Ървин Лозано и Джовани ди Лоренцо. С основна вина за две от попаденията на гостите беше Матайс де Лихт. В крайна сметка обаче Кулибали съсипа труда на съотборниците си.

Така Юве има пълен актив от 6 точки, докато Наполи остава с 3 т. В следващия кръг "бианконерите "гостуват на Фиорентина, докато южняците приемат Сампдория.

В състава на шампионите имаше една промяна от победата с 1:0 над Парма на "Енио Тардини". Тя беше принудителна, защото капитанът на "Старата госпожа" Джорджо Киелини получи контузия в коляното и може да отсъства от терените над половин година. Мястото му в сърцето на отбраната до Леонардо Бонучи зае Матайс де Лихт. Това беше официален дебют за привлечения от Аякс за 75 млн. евро младок.

В центъра на атаката отново застана Гонсало Игуаин, докато Пауло Дибала отново седна на резервната скамейка. Там се намираха и други нови попълнения, сред които Данило, Мехди Демирал, Адриен Рабио и др. Атаката на Наполи поведе Дрис Мертенс в схема 4-4-1-1. Зад него действа Фабиан Руиз, а по крилата бяха поставени Хосе Кайехон и звездата на отбора Лоренцо Инсиние.

Сблъсъкът започна с мощен удар на Кристиано Роналдо, който Алекс Мерет изби. Наполи отговори след четвърт час игра. Алан отправи истински снаряд от границата на пеналта и Войсчех Счесни с блестяща намеса с една ръка изби в корнер. Секунди по-късно Юве извърши принудителна смяна – Матия де Шилио напусна за сметка на Данило, който дебютира.

После Наполи изпълни ъгловия удар, "бианконерите" се справиха и организираха светкавична контра. При нея Дъглас Коста пробяга повече от половината терен с топка в крака. Пусна подаване на точката за дузпата, където току-що появилият се Данило откри резултата с изстрел в центъра на вратата! Така бразилският национал вкара първия си гол за Юве с първото докосване на топката като футболист на отбора!

Само 180 секунди по-късно шампионите удвоиха преднината си. Блес Матюиди намери Гонсало Игуаин в наказателното поле. Той буквално се подигра с Калиду Кулибали и с мощно изпълнение матира Мерет за 2:0! После Сами Кедира изпусна два златни шанса тотално да сложи край на интригата. Германецът първо получи пас от Игуаин на точката за дузпата и се озова очи в очи с вратаря, който спаси удара му.

После Кристиано Роналдо намери Кедира пред наказателното поле. Халфът се зачуди какво да направи, завъртя се и стреля, но този напречният стълб го спря. На почивката Карло Анчелоти взе мерки и пусна в игра Марио Руиз и новото попълнение Ървинг Лозано. Те смениха съответно Фаузи Гулам и Лоренцо Инсиние.

Този ход раздвижи играта на Наполи в предни позиции и в 52-ата минута Дрис Мертенс отправи силен удар, който профуча на сантиметри покрай целта. После Мерет изби шут на Матюиди, а по-късно Счесни се намеси след изстрел на белгийския нападател. След малко повече от час игра Юве стигна до ново попадение. Дъглас Коста пусна пас по земя и Роналдо засече от движение, за да покачи на 3:0 за шампионите!

В 66-ата минута Наполи все пак стигна до гол. При центриране от фаул, Емре Джан покри засадата и Костас Манолас с глава преодоля Счесни за 1:3! Драмата стана пълна 180 секунди по-късно, когато Лозано изпревари Матайс де Лихт и се разписа за 2:3!

Домакините веднага отговориха чрез Коста, който стреля, но Мерет изби, след което и гредата му помогна. Така се стигна до 81-ата минута, когато чудото се случи и Наполи изравни. Де Лихт изпусна Джовани ди Лоренцо, който отблизо засече за 3:3!

В 92-ата минута шоуто стана пълно! Миралем Пянич центрира от фаул и Кулибали, който беше абсолютно сам, си заби автогол за крайното 4:3 за Ювентус!

Ювентус – Наполи 4:3

Голмайстори: 1:0 Данило (16), 2:0 Игуаин (19), 3:0 Роналдо (62), Манолас (66), 3:2 Лозано (68), 3:3 Ди Лоренцо (81), 4:3 Кулибали (92-авт)

Ювентус: Счесни, Де Шилио (15-Данило), Бонучи, Де Лихт, Сандро, Матюиди, Кедира (60-Джан), Пянич, Коста, Роналдо, Игуаин (75-Дибала)
Треньор: Маурицио Сари

Наполи: Мерет, Ди Лоренцо, Манолас, Кулибали, Гулам (46-Руиз), Алан (74-Елмаз), Зиелински, Кайехон, Инсиние (46-Лозано), Руиз, Мертенс
Треньор: Карло Анчелоти

Торино, ст.: "Алианц Стейдиъм"
Съдия: Даниеле Орсато
Жълти картони: Матюиди, Сандро, Коста (Ювентус); Гулам, Ди Лоренцо (Наполи)

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/7VUNf45th4U" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>