Левски се класира на 1/2-финалите за Купата на България, след като се възползва от коледните подаръци на Дунав и спечели гостуването си в Русе с 2:0.

През първото полувреме мачът не предложи много футболни достойнства, но "сините" максимално се възползваха от грешките в защитата на "драконите", което се оказа решаващо за крайния изход на сблъсъка.

Жуниор Мапуку (23) откри резултата след подхлъзване на Михаил Милчев, а в 45-ата минута Йерсон Кабрал вкара първия си гол за "сините", благодарение на последователни грешки на Диян Димов и Олексей Ларин.

След почивката Мапуку на два пъти не успя да се разпише сам срещу вратаря, а Мирослав Будинов, Васил Шопов и Бранимир Костадинов направиха големи пропуски за домакините. Така Левски се класира сред четирите най-добри отбора в турнира, заедно с ЦСКА, Славия и носителят на трофея Ботев Пловдив. Жребият ще се тегли във вторник, 19 декември.

Атаката на Дунав поведе опитният Мирослав Будинов, а по крилата действаха Юлиян Ненов и Васил Шопов. За столичани в предни позиции игра Жуниор Мапуку, подпомаган от Йерсон Кабрал, Роман Прохазка и звездата Габриел Обертан. Опорни  халфове бяха Жорди Гомес и Васил Панайотов.

Още в 3-ата минута на срещата Жуниор Мапуку стреля, но Станислав Антонов спаси без проблеми. После Левски имаше надмощие, но не можеше да стигне близо до вратата на "драконите" и интересните положения липсваха. Това накара Роман Прохазка да стреля от дистанция след четвърт час игра, но топката мина високо над напречния стълб.

В средата на полувремето гостите организираха контра, при която Йерсон Кабрал центрира на далечната греда, но малко високо и Прохазка не успя да засече хубаво с глава. В 23-ата минута Левски поведе. Милош Цветкович беше намерен по десния фланг, центрира слабо в наказателното поле, но Михаил Милчев загуби равновесие и падна. Кълбото стигна до Мапуку, който с безпощаден удар преодоля Антонов за 1:0!

До 45-ата минута борбата в центъра на терена преобладаваше, но тогава Дунав допусна поредица от индивидуални грешки в отбрана. Първо топката беше върната към Диян Димов, но той я изпусна. Все пак стигна до нея, подаде към Олексей Ларин, който изчисти право в краката на Мапуку. Той продължи към Кабрал, който от непосредствена близост нямаше как да сбърка – 2:0!

Малко след подновяването на играта мощен удар на Габриел Обертан не попадна в целта, а в 54-ата минута Мапуку се размина на косъм от изключителен гол. Божидар Митрев намери нападателя на центъра, той се справи с един противник, напредна и преодоля още двама футболисти на Дунав. Озова се очи в очи с вратаря, стреля по земя към долния десен ъгъл, но гредата спаси "драконите".

В 67-ата минута Мапуку отново излезе сам срещу Антонов след отличен дълъг пас на Жорди Гомес, но този път вратарят се оказа последна преграда пред гола. До края не падна нов гол, въпреки че Васил Шопов можеше да се разпише след бомбен удар, но горната греда спаси Левски. Секунди по-късно гол на Бранимир Костадинов беше отменен за засада.

Дунав - Левски 0:2

Голмайстори: 0:1 Мапуку (23), 0:2 Кабрал (45)

Дунав: 86. Станислав Антонов, 83. Христо Попадийн, 14. Божидар Васев, 22. Михаил Милчев (73-Хубчев), 21. Олексей Ларин, 8. Карлос Ятоба (46-Костадинов), 11. Диян Димов, 10. Васил Шопов, 20. Димитър Георгиев (57-Патев), 94. Юлиян Ненов, 9. Мирослав Будинов
Резерви: 1. Мартин Луков, 77. Бранимир Костадинов, 4. Петър Патев, 23. Христофор Хубчев, 6. Благовест Ленков, 31. Кристиян Парашкеров, 17. Константин Цветанов

Левски: 1. Божидар Митрев, 19. Милош Цветкович, 5. Холмар Ейлофсон, 3. Димитър Пиргов, 4. Иван Горанов, 71.Васил Панайотов, 13. Жорди Гомес, 15.Роман Прохазка, 32. Габриел Обертан, 16.Йерсон Кабрал (75-Белмонт), 10.Жуниор Мапуку (81-Буш)
Резерви: 24. Александър Любенов, 6. Ивайло Найденов, 9. Сержиу Буш, 11. Антъни Белмонт, 14. Мики Орачев, 25. Георг Ангелов, 30. Нелуц Рошу

Стадион: Градски, Русе
Съдия: Николай Йорданов
Жълт картон: Васев (Дунав);

<iframe width="560" height="315" src="https://www.vbox7.com/emb/external.php?vid=877f657856" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>