Две от най-великите и големи победи във Вечното дерби на България между Левски и ЦСКА са се играли на днешната дата – 23 септември. Интересен факт е, че "сини" и "червени" постигат най-големите си победи на тази дата.

Тъй като преди 25 години на същия този 23 септември на стадион “Васил Левски” играчите на Левски начело с легендарната си осмица Наско Сираков разпиляват своя съперник със 7:1.

Именно голмайстор номер едно в историята на “сините” е герой за своите, като изравнява рекорда на Христо Стоичков (5:0 на 1.10.1989г.), Никола Котков (5:2 на 7.07.1970 г.) и Димитър Йорданов - Кукуша (6:3 на 15.07.1962 г.), вкарвайки четири попадения във вечното дерби в рамките на една среща.

Илиан Илиев открива след красив гол със задна ножица. Петър Михтарски изравнява, но до почивката с попадения на Сираков (2) и Даниел Боримиров резултатът е 4:1. Боримиров и още два гола на Сираков през втората част, последният от които в самия край на мача, вкарват въпросното дерби в историята.

Така тимът от “Герена” не само изравнява рекорда си от седем попадения във вратата на вечния съперник в рамките на 90 минути, но и записва най-голямата си победа, тъй като предишната с Георги Аспарухов на 17-и ноември 1968 година e със 7:2.

Точно преди 66 година “армейците” записват исторически успех с 5:0, което е най-големият за тях срещу вечния съперник. През 1953 година герой за “червените” е Крум Янев, отбелязал два гола, докато Кирил Ракаров, Иван Колев и автогол на Димитър Илиев оформят разгромния успех на ЦСКА.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.vbox7.com/emb/external.php?vid=e7ea10f7" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>